epa05611092 Migrants discuss in the sun next to their tents in the makeshift camp in the 19th district of Paris in Paris, France, 31 October 2016. Reports state that French authorities started removing up to 2500 migrants from the streets of Paris after camps in the city grew following the clearance of the Calais 'Jungle.’ EPA/ETIENNE LAURENT Dostawca: PAP/EPA.

65 mln ludzi zmuszonych do opuszczenia swych krajów

Europa musi wypracować bardziej skuteczny i solidarny system przyjmowania uciekinierów z krajów dotkniętych kryzysami. Wskazuje na to włoska Fundacja Migrantes, która wraz z Caritas i  Urzędem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców przygotowała najnowszy raport o migracji.

Zawarte w nim dane są zatrważające. Blisko 5 tys. migrantów zginęło w tym roku w drodze do Europy. Spośród nich ponad 3,6 tys. osób zmarło na łodziach lub utonęło na Morzu Śródziemnym. Według szacunków aż 65 mln ludzi na świecie zostało zmuszonych w ubiegłym roku przez różne okoliczności do opuszczenia swego kraju. Na tę grupę składa się 21 milionów uchodźców, prawie 41 milionów uciekinierów i wysiedlonych oraz 3,2 miliona ubiegających się o azyl. Raport podkreśla, że uciekają głównie przed 35 toczącymi się na świecie konfliktami i 17 sytuacjami kryzysowymi. Powodem mogą być też nierówności społeczne, głód, brak dostępu do wody i zamachy terrorystyczne. W zeszłym roku na świecie najwięcej osób migrowało z Syrii (ok. 5 mln), Afganistanu (2,7 mln) oraz Somalii (1,1 mln).

Raport wskazuje na drastycznie rosnącą liczbę uchodźców docierających do wybrzeży Włoch, kraju, który i tak już przyjmuje co trzecią osobę uciekającą do Europy. Od początku roku na Półwysep Apeniński i pobliskie wyspy przybyło już ponad 166 tysięcy migrantów, czyli o 16 proc. więcej niż przed rokiem. Przewiduje się, że szybko przekroczona zostanie rekordowa liczba 170 tysięcy przybyszów przyjętych w tym kraju w 2014 roku. Ciekawostką jest to, iż w ciągu minionych trzech lat liczba osób przyjmowanych w punktach  pierwszej pomocy wzrosła o ponad 300 proc., a zaledwie o 20 proc. w ośrodkach długofalowego wsparcia. Dowodzi to, że dla migrantów Włochy nie stanowią kraju docelowego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze