7 prawd o egzorcyzmach i egzorcystach

W dzisiejszych czasach coraz częściej oglądamy filmy czy historie, których głównym bohaterem jest diabeł. Niektórzy uważają, że jest to wyobrażenie z zeszłego wieku, które wykorzystał Hollywood. Inni obsesyjnie widzą szatana na każdym rogu. W końcu są i tacy, którzy po prostu wierzą, że on istnieje.

My jesteśmy w tej ostatniej grupie. Wierzymy, że szatan istnieje i stale daje światu o sobie znać. „Przyobleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw duchowym pierwiastkom zła na wyżynach niebieskich” (Ef 6,11-12).

Wierzyć w Boga, ale nie wierzyć w diabła to jak nie wierzyć Bogu, ponieważ On sam w Piśmie Świętym wielokrotnie nas przed nim ostrzega. Jednak jego działania nie zawsze są ewidentne. Diabeł może przebrać się za anioła światła, przedstawiając nam coś złego tak, jakby było dobrym. Nie bez powodu nazywa się go „ojcem kłamstwa”. Lecz gdy dochodzi do opętania, egzorcyści wyrzucają duchy nieczyste z człowieka za pomocą specjalnego rytu, posługując się odpowiednim zezwoleniem i działając w imieniu samego Chrystusa.

Kiedy zacznie się czytać na ten temat, nagle okazuje się jak bardzo jest złożony i rozległy. I nie chodzi nam teraz od tworzenie jakiegoś dzieła na temat demonologii. Raczej chcemy tu wypunktować kilka faktów, byśmy mieli jasność co do podstawowych spraw w tej kwestii.

Egzorcyści nie mają supermocy

Egzorcysta nie ma żadnej władzy nad demonem. Moc tę ma Bóg. Wyrzuca się demona poprzez rytuał, którego dokonuje ksiądz z mocą Chrystusa. Kapłan nie robi nic więcej jak tylko wykonuje polecenie, które Chrystus dał swoim uczniom: „Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości” (Mt 10,1).

Nie każdy ksiądz może odprawiać egzorcyzmy

W egzorcyzmach prostych czy też mniejszych, zwanych też modlitwami o uwolnienie, woła się do Ducha Świętego, prosząc o uwolnienie spod wpływu szatana. Robi się tak na przykład podczas chrztu. Ten typ egzorcyzmu może wypowiedzieć każdy ksiądz. Jednak w przypadku egzorcyzmów uroczystych, czy też większych, Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że mogą być odprawiane przez biskupa lub księdza odznaczającego się „pobożnością, roztropnością i nieskazitelnością życia oraz specjalnie przygotowanego do tego zadania”. Musi również otrzymać wyraźne pozwolenie na pojedynczy egzorcyzm lub zrobić to za pozwoleniem Stolicy Apostolskiej. Ci, którzy otrzymają taki urząd, powinni ponadto przeszkolić się na kursach organizowanych przez Stolicę Apostolską.

Świeccy nie mogą odprawiać egzorcyzmów, ale mogą towarzyszyć księżom, jeśli oni uznają to za odpowiednie. Oni również mogą przygotować się do tego zadania pod kierownictwem księdza.

Egzorcyzmy to sakramentalia, a nie sakramenty

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego „sakramentaliami nazywa się święte znaki ustanowione przez Kościół. Mają one na celu przygotowanie ludzi do przyjęcia owocu sakramentów oraz uświęcanie różnych okoliczności życia” (KKK, 1677). Wśród nich znajdują się egzorcyzmy, wraz z błogosławieństwami czy święceniem.

Nie we wszystkich przypadkach chodzi o opętanie

Egzorcyści, po szczegółowej i wyjątkowo roztropnej kontroli powinni odróżnić prawdziwe opętaniem i choroby psychiczne, które leczy się z pomocą wiedzy medycznej. Zdarza się, że obywa przypadki występują na raz. Dlatego też Katechizm (nr 1673) podkreśla, że „przed podjęciem egzorcyzmów należy upewnić się, że istotnie chodzi o obecność Złego, a nie o chorobę”.

Prawdziwe egzorcyzmy nie mają wiele wspólnego z filmami z Hollywood

Wielu znanych egzorcystów zapewnia, że większość ludzi wierzy, że podczas egzorcyzmów demon wylatuje przez okno, albo że każdy opętany zachowuje się jak w filmie „Egzorcysta”. Diabeł – owszem – będąc wyższym bytem, ma zdolność do takiego zachowywania się. Jednak zazwyczaj osoby opętane nie zachowują się tak jak widzimy to w kinie. Co więcej, są przypadki, kiedy egzorcyzmy muszą być wykonywane przez wiele lat, aż człowiek zostanie uwolniony od demona.

Osoba opętana może być w stanie łaski uświęcającej

Rozum i wola osób opętanych zachowują się niezależnie od tego, co dzieje się z nimi podczas egzorcyzmów. W zależności od przypadku, są osoby, które będą mogły uczestniczyć w sakramentach i takie, które nie. Egzorcyzmy to próba wyrzucenia Szatana z ciała, a nie z duszy danej osoby, która przecież może być przez cały ten czas w stanie łaski uświęcającej.

Ostatnie słowo zawsze należy do Boga

Działanie Złego na tym świecie, choćby nie wiadomo jak wielki strach w nas wywoływało, nigdy nie będzie potężniejsze od działania Boga w naszym życiu. Jeśli by tak nie było, demon nie wściekałby się tak na samo imię Jezusa. Dzięki Jego ofierze na krzyżu zwyciężył na zawsze grzech i śmierć. Wierzmy Mu, więc, gdy mówi nam: „Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat!” (J 16,33).

 

Autor: Ailín Fessler

Tłumaczenie: Magdalena Zarate Rios

7 verdades sobre el exorcismo y los exorcistas

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze