Warszawa, 16.07.2017. Hiszpanie ciesz¹ siê ze zwyciêstwa po meczu fina³owym pi³karskich mistrzostw œwiata dzieci z domów dziecka z Rosj¹, 16 bm. w Warszawie. Hiszpania wygra³a 3:0. (gj) PAP/Leszek Szymañski

Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Setki kibiców dopingowały młodych zawodników podczas niedzielnego finału V Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Mistrzami świata zostali Hiszpanie, którzy wygrali 3-0 z broniącymi tytułu Rosjanami. Polska zajęła trzecie miejsce.

Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa.

Najwięcej emocji wzbudził mecz o trzecie miejsce, w którym zmierzyły się Polska i Holandia
Mecz był zacięty i wyrównany, po remisie 1-1 zwycięzców wyłoniły dopiero rzuty karne. Trzecie miejsce wywalczyli Polacy.Emocjonujący był również mecz finałowy. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1-0 dla Hiszpanów, w drugiej połowie padły jeden po drugim kolejne dwa gole na bramkę Rosjan. Mecz zakończył się wynikiem 3-0 dla Hiszpanów.

Finał mistrzostw rozgrywany był na warszawskim stadionie Legii. Wzięły w nim udział 22 drużyny z całego świata, m.in. Wietnamu, Tajlandii, Japonii, Francji, Niemiec. Zawodnicy mają po kilkanaście lat, dominują wśród nich chłopcy, ale w niektórych drużynach grają również dziewczęta (np. w drużynie holenderskiej była napastniczka).

W turnieju grają dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i z rodzin zastępczych, hasło „mistrzostwa dzieci z domów dziecka” jest hasłem umownym, chodzi o dzieci z pieczy zastępczej.

– Klucz jest jeden, ich wychowawca, opiekun to musi być pasjonat, niekoniecznie futbolu, ale pasjonat pomagania tym dzieciakom. Pasję do futbolu, do sportu dzieci mają bardzo często, ważne, żeby był ktoś, kto im pomoże. Gdy mamy tego łącznika w postaci wychowawcy, staramy się współpracować z tymi dzieciakami i je wspierać – powiedział rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial” Marcin Lisiak,

Lisiak podkreślił, że stowarzyszenie stara się wspierać zawodników także po turnieju. – Dalej ich wspieramy na co dzień, mamy teraz projekt, w ramach którego dzieciaki, które chcą trenować, chcą się uczyć fachu trenerskiego, mają taką szansę. M.in. nasz trener tegorocznej reprezentacji Polski Krzysztof Kot to zawodnik, który pięć lat temu zdobył mistrzostwo świata na tym turnieju jako bramkarz. W tej chwili jest w stanie powiedzieć coś więcej dzieciakom, bo ma takie doświadczenie, jakiego nie ma nikt z nas – zaznaczył Lisiak.

Finałowy mecz, (Hiszpania – czerwone koszulki), fot: PAP/Leszek Szymański

Finałowi mistrzostw świata towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. Mecz Gwiazd: Internet vs Telewizja, czyli zmagania piłkarskie aktorów, dziennikarzy i youtuberów. W każdej drużynie było troje dzieci, kilku dorosłych piłkarzy – m.in. byli zawodnicy reprezentacji różnych krajów – oraz gwiazdy telewizji i internetu.

Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” powstało, by pomóc dzieciom z domów dziecka w realizacji ich planów i marzeń. Wcześniej nazywało się „Nadzieja na Euro”. Prowadzi również projekt „Obudź marzenia” – ogólnopolski konkurs talentów dla dzieci z pieczy zastępczej. Historia mistrzostw dzieci z domów dziecka sięga 2010 roku, kiedy to odbyły się pierwsze Ogólnopolskie Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej „Nadzieja na Euro”. Od tego czasu Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata odbywają się co roku. Patronami tegorocznych Mistrzostw Świata są: Polska Agencja Prasowa, TVP Sport, Ministerstwo Sportu i Turystyki, PZPN i UEFA.

Hiszpanie cieszą się ze zwycięstwa, fot: PAP/Leszek Szymański

Zobacz także
Wasze komentarze