epa06091257 French President Emmanuel Macron and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu react after making a joint declaration at the Elysee Palace in Paris, France, 16 July 2017. Media reports state that Benjamin Netanyahu is visiting Paris to commemorate the victims of a mass arrest of Jews in Nazi-occupied France in 1942. More than 13,000 Jews arrested by French police on 16 and 17 July 1942. EPA/STEPHANE MAHE / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA.

O przyszłości Izraela

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował w niedzielę, po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, o wznowienie izraelsko-palestyńskich negocjacji. Zapowiedział też, że będzie uważnie obserwował proces wdrażania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Na wspólnej konferencji prasowej z Netanjahu w Pałacu Elizejskim Macron ocenił, że celem wznowienia negocjacji Izraela z Palestyńczykami powinno być „dwupaństwowe rozwiązanie” konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Wspólne pragnienie pokoju
 – Francja jest gotowa wspierać wszystkie wysiłki dyplomatyczne w tym kierunku”, by Izrael i Palestyna mogły „istnieć obok siebie, przy stabilnych i uznanych granicach – powiedział francuski prezydent. – Mamy wspólne pragnienie pokoju na Bliskim Wschodzie” – odparł Netanjahu, nie rozwijając jednak tematu ewentualnego wznowienia negocjacji. Macron powiedział również, że „ważne jest, by prawo międzynarodowe było przez wszystkich respektowane”; dodał, że odnosi się do prowadzonej przez Izrael kolonizacji ziem palestyńskich. Podkreślił, że w rozmowie z Netanjahu przypomniał stanowisko Francji w tej sprawie.

Żydowskie osiedla zarzewiem konfliktu
Budowę mieszkań na terytoriach okupowanych przez Izrael Zachód traktuje jako przeszkodę dla wznowienia zamrożonych od ponad dwóch lat negocjacji z Palestyńczykami. 23 grudnia 2016 roku, dzięki wstrzymaniu się przez USA od głosowania, Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję potępiającą budowę osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej prezydent Francji powiedział też, że „podziela izraelskie obawy co do zbrojenia się Hezbollahu”, wspieranej przez Iran szyickiej organizacji polityczno-wojskowej w Libanie; zapewnił o kontynuacji „dyplomatycznych działań, by wyeliminować” to zagrożenie.

Iran ciągle groźny
Macron poinformował również, że Netanjahu podczas spotkania z nim „wyraził zaniepokojenie działaniami irańskiego reżimu”. – Zapewniłem go o naszej czujności, szczególnie wobec dokładnego wdrażania podpisanego w 2015 roku porozumienia nuklearnego. Iranu z sześcioma mocarstwami.

Przywódcy rozmawiali również o sytuacji w ogarniętej wojną Syrii.Wcześniej w niedzielę Macron i Netanjahu wzięli w Paryżu udział w uroczystościach rocznicowych upamiętniających „łapankę Vel’ d’Hiv” – masowe aresztowania francuskich Żydów z 1942 roku, wywiezionych potem do niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady, głównie do Auschwitz. Szef izraelskiego rządu wziął udział w tych uroczystościach po raz pierwszy.

Zobacz także
Wasze komentarze