Chiny: ujęto sektę, która głosi, iż Jezus wcielił się w kobietę
W Chinach policja zatrzymała niedawno 18 osób należących prawdopodobnie do zakazanej i prześladowanej przez władze sekty, nazywającej się Kościołem Boga Wszechmogącego.
Powstała ona na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku i m.in. głosi, iż Jezus odrodził się, wcielając się w kobietę chińską, „aby uratować świat od apokalipsy”. Do aresztowań doszło w powiecie Changxing w prowincji Zhejiang na wschodzie kraju w wyniku śledztwa przeprowadzonego przez służbę bezpieczeństwa.
Według oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua wspomniane osoby aresztowano 26 lipca, skonfiskowano przy tym ich laptopy i książki, „wykorzystywane do celów kultu i szerzenia wiadomości”.
Działalność sekty, zwanej po chińsku Quannengshen, wywołała masowe sprzeciwy społeczne już wcześniej, po ujawnieniu w 2014 filmu wideo w sieciach społecznościowych, na których pięciu jej członków pobiło na śmierć 35-letnią kobietę w barze szybkiej obsługi za to, że odmówiła ona podania im numeru swego telefonu. Po tym wydarzeniu zatrzymano kilku członków grupy, z których dwóch wkrótce skazano na karę śmierci i stracono. W wyroku sądowym przytoczono wypowiedź oskarżonych, że ich ofiara „była opętana przez złego ducha”. „Była demonem i musieliśmy z nią skończyć” – miał powiedzieć jeden ze skazanych.
Agencja podała również, że tylko jeden człowiek ma kontakt z kobietą, w którą – według sekty – wcielił się Jezus. Jest nim Zhao Weishan, pochodzący z prowincji Henan, który założył tę grupę 25 lat temu i obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Według jego przedstawicieli na wygnaniu Kościół Boga Wszechmogącego od początku swego istnienia krytykował przy różnych okazjach Komunistyczną Partię Chin, oskarżając ją o prześladowania na tle politycznym. Na swej stronie internetowej podanon, że władze torturowały wielu ich współwyznawców.
Zdaniem policji chińskiej, cytowanej przez Xinhua, finansowanie sekty zależy głównie od wpłat jej członków i im wyższa jest suma pieniędzy, tym więcej praw i tym wyższą pozycję ma ofiarodawca w łonie grupy. Jeszcze przed pokazaniem wspomnianego wideo w 2014 władze w Pekinie uznały sektę za nielegalną, ponieważ „izoluje ona członków swych rodzin i przyjaciół oraz naciska na nich, aby dawali pieniądze w zamian za zbawienie”. W wyniku łapanek w całym kraju w ostatnich latach zatrzymano już setki osób podejrzanych o przynależność do tego ugrupowania.
Każdy członek „Kościoła” był gotów dawać pieniądze, a wpłaty wahały się od 10 tys. juanów (ok. 1,3 tys. euro) do kilkudziesięciu tysięcy juanów” – oświadczył Dong Jianfeng, szef policji w powiecie Changxiang. Dodał, że niektórzy ich krewni mieli wypadki drogowe a wielu innych przeżywało rozstroje nerwowe.
Prześladowania grupy są częścią nasilającej się w ostatnich latach kampanii jawnego ograniczania wolności religijnej w Chinach; dotyczy to zwłaszcza wspólnot wyznaniowych, pozostających poza kontrolą ze strony partii komunistycznej. Jedną z najbardziej znanych takich grupy jest Falun Gong, mająca tysiące zwolenników, głównie za granicą, określająca się jako „praktyka duchowa”, która jednak dla oficjalnego Pekinu jest „sektą satanistyczną”, a jej członkowie podlegają okrutnym prześladowaniom.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |