Watykan: papież Franciszek podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra (foto. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

80. urodziny: prezent od i dla papieża Franciszka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W 80. urodziny Papieża Franciszka (17 grudnia) w Watykanie odbędzie się koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na wsparcie szpitala pediatrycznego w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Ojciec Święty odwiedził to miejsce podczas ubiegłorocznej wizyty w Bangi, gdzie zainaugurował Jubileusz Miłosierdzia. Był wówczas zszokowany warunkami panującymi w tej placówce, która, jako jedyna w tym kraju wychodzącym z krwawej wojny, niesie specjalistyczną pomoc dzieciom. Papież podarował wówczas szpitalowi zapas najpotrzebniejszych leków, a teraz z jego inicjatywy zorganizowano watykański koncert. Zaśpiewa na nim gwiazda włoskiej estrady Claudio Baglioni. Hasłem tej dobroczynnej inicjatywy będzie tytuł jednego z jego przebojów „Avrai”.

„Pomysł tego koncertu jest odpowiedzią na propozycję Papieża. Franciszek otworzył Jubileusz Miłosierdzia w Bangi i odwiedzając tamtejszy szpital zobaczył, że jest on w opłakanym stanie. Towarzyszył mu wówczas komendant watykańskiej żandarmerii Domenico Giani. Dzięki ich opowieściom uświadomiłem sobie, że można zorganizować projekt, którego ostatecznym celem będzie właśnie zbiórka funduszy na remont i unowocześnienie pewnych struktur w tym szpitalu – mówi Radiu Watykańskiemu Claudio Baglioni. – Potem miało miejsce tragiczne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech. Pomyśleliśmy więc, że symbolicznym, a jednocześnie konkretnym znakiem będzie przekazanie części dochodu z koncertu na wybudowanie oratorium w Nursji”.

Dobroczynny koncert odbędzie się w watykańskiej Auli Nervi w najbliższą sobotę, 17 grudnia o godz. 20:30. Transmitować go będzie na żywo włoska telewizja Rai Uno. Ze sprzedaży biletów już zebrano pół miliona euro. Claudio Baglioni poinformował, że tuż po koncercie wśród słuchaczy zostanie przeprowadzona dodatkowa zbiórka funduszy, podczas której poprosi się ich o „gest solidarności”. Do tej inicjatywy dobroczynnej będą mogli się przyłączyć także telewidzowie, wysyłając charytatywnego sms-a.

W internecie powstała z kolei inicjatywa składania życzeń papieżowi z okazji jego urodzin. Można to zrobić także po polsku. W tym celu Watykan uruchomił specjalny adres internetowy: [email protected] Podobne strony działają także po włosku, hiszpańsku, portugalsku, angielsku, francusku, niemiecku, a nawet po łacinie. Tego dnia w mediach społecznościowych papieskim urodzinom towarzyszyć będzie specjalny hashtag #Pontifex80.

Zobacz także
Wasze komentarze