fot. cathopic/Patricio Bringas

83 kleryków rozpoczęło rok formacyjny seminarium duchownego w Poznaniu

83 kleryków rozpoczęło kolejny rok przygotowania do kapłaństwa w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. „Nasza wspólnota seminaryjna jest obecnie pod względem liczby alumnów jedną z największych w Polsce” – mówił podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego ks. rektor Jan Frąckowiak.

W inauguracji wzięli udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, biskup kaliski Damian Bryl, biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, oraz poznańscy sufragani – Zdzisław Fortuniak, Grzegorz Balcerek i Szymon Stułkowski. Obecni byli przedstawiciele poznańskich wyższych uczelni, stosowne listy gratulacyjne wystosowali wojewoda wielkopolski Michał Zieliński i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

>>> Na terenie parafii katolickich w Polsce jest prawie 34 tys. zabytków sakralnych

Misja i wspólnota

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił w alokucji, że seminarium to nie tylko kształcenie akademickie, ale prowadzenie młodych ludzi do wzrostu duchowego.

„Obok ważnych wymiarów tej formacji – ludzkiej, duchowej, intelektualnej i pastoralnej – trzeba zwrócić szczególną uwagę na wymiar misyjny i wspólnotowy. Formacja kapłanów ma być w pewnym sensie przygotowaniem do misji, nie do życia dla samych siebie i zachowania struktur, czyli instytucji, ale dla wychodzenia do innych” – zauważył abp Gądecki.

Bp Damian Bryl zachęcał kleryków do mocnego wejścia w czas formacji.

„To od zaangażowania każdego z was zależy, jaki ten czas przyniesie owoc. Troszczymy się o to, żeby duch nasz rósł, ale potrzeba także zdrowego, pięknie rozwiniętego człowieczeństwa. Potrzeba solidnej formacji intelektualnej, otwarcia pastoralnego, gotowości do misji, wspólnotowego wymiaru formacji” – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej. „Chciałbym was prosić, żebyście byli blisko kleryków, ale też żebyście byli ludźmi wymagającymi. Bez wymagań nie ma rozwoju” – podkreślił bp Bryl zwracając się do przełożonych seminaryjnych.

Biskup bydgoski zachęcał podczas mszy św. do trwania w Kościele, przekonywał też, że nie ma kryzysu powołań, ale kryzys powoływanych.

„Obowiązek głoszenia dobrej nowiny spoczywa nie tylko na duchownych, ale na wszystkich ochrzczonych. Wszyscy zostaliśmy do tego powołani i posłani” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Zmiany

Rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego otwierając nowy rok akademicki podkreślił, że nowy rok formacyjny w Poznaniu po raz pierwszy rozpoczną klerycy z trzech diecezji – poznańskiej, kaliskiej i bydgoskiej.

„Zmiany, które przeżywają obecnie seminaria w Polsce, szczególnie nasze obecne doświadczenia, wiążą się z nowymi wyzwaniami, ale równocześnie pozwalają nam pełniej odkrywać duchowe bogactwo wspólnot w Kościele” – mówił ks. dr Jan Frąckowiak.

Nawiązując do hasła zbliżającego się roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół” ks. rektor Frąckowiak pytał, jak wierzyć w coś, co widać.

„Tegoroczny program duszpasterski przypomina nam, że w Kościele nie wszystko widać oczami – wiele widać tylko wzrokiem wiary. Kościół nie jest tylko dziełem człowieka, ale jest rzeczywistością bosko-ludzką i dlatego stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem i które «domaga się wiary»” – zauważył rektor poznańskiego seminarium.

Ks. Frąckowiak podkreślił też, że „Kościół «wart jest wiary» ze względu na obecność w nim i aktywność Boga oraz obfitość Bożych darów, z których człowiek może czerpać”. „Świadomi problemów, które jawią się we wspólnocie Kościoła i we współczesnym świecie, doświadczamy swoistego drżenia. Odkrywając w sobie łaskę powołania, mamy jednak w sercu także radość” – mówił ks. dr Frąckowiak. Przypomniał słowa papieża Franciszka, że „to nic złego delikatnie drżeć, strach przed misją może być tak naprawdę znakiem od Ducha Świętego”.

Fot. Pixabay

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Mirosław Tykfer, podejmując temat „Synodalność, reforma, demokracja”. Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu to jedno z najstarszych seminariów w Polsce. Zostało utworzone przez bp. Adama Konarskiego w 1564 r., rok po uchwałach Soboru Trydenckiego, nakazującego biskupom tworzenie seminariów.

Siedziba uczelni znajduje się na Ostrowie Tumskim, w pobliżu katedry i rezydencji metropolity poznańskiego, a klerycy odbywają studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Obecnie formację w Poznaniu odbywają alumni z archidiecezji poznańskiej, kaliskiej i bydgoskiej. Przed podjęciem studiów kandydaci do kapłaństwa – także z archidiecezji gnieźnieńskiej – uczestniczą w rocznym kursie propedeutycznym w Kaliszu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze