9 maja 1941 r. w niemieckim obozie zagłady zamordowany został o. Józef Cebula OMI
Józef Cebula urodził się w Malni na Opolszczyźnie. Jego młode lata upłynęły w realiach trudów niemieckiego zaboru. W 1918 r. podupadł na zdrowiu i został uznany przez lekarzy za nieuleczalnie chorego, ale dzięki troskliwej opiece w domu doszedł do zdrowia.
Uczył się w oblackim NSD w Krotoszynie i w nowicjacie w Markowicach. Później studiował (Liège w Belgii i w Lublińcu) i podążył drogą zakonną, przyjmując kolejne śluby, a w 1927 r. został wyświęcony na kapłana przez biskupa Arkadiusza Lisieckiego w Katowicach.
Ceniony był jako wzorowy zakonnik, dobry profesor i pilny student. Został przełożonym NSD w Lublińcu, gdzie starał się poprawić trudne warunki bytowe. Pogłębiał też swoją formację duchową. Ze względu na wzorową postawę rozważało się nawet jego kandydaturę na prowincjała, jednak o. Cebula nie czuł się odpowiednią osobą do pełnienia tej funkcji. Został przełożonym nowicjatu w Markowicach.
>>> Wojenna historia dwóch księży z warszawskiej Pragi. Żydzi przeżyli dzięki nim
W czasie wojny przyjął do domu w Markowicach uciekinierów z innych domów. Mimo ryzyka i zakazów okupanta sumiennie wypełniał obowiązki kapłańskie. Sprzeciwiał się m.in. rozkazowi niszczenia okolicznych kapliczek, mówiąc podwładnym: „Kto chce być oblatem, ten do rozbijania figur nie pójdzie”.
18 kwietnia 1941 r. trafił do obozu w Mauthausen, gdzie był okrutnie torturowany i wyszydzany za kapłaństwo. 9 maja, po trzech tygodniach przebywania w obozie, pędzony na druty otaczające obóz, zginał od kul karabinu maszynowego. Został zastrzelony przez jednego z wartowników.
O. Józef Cebula OMI został beatyfikowany w Warszawie 13 czerwca 1999 roku przez Jana Pawła II. Znalazł się w gronie 108 męczenników II wojny światowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |