Abp Stanisław Budzik, fot. episkopat.pl

Abp Budzik: podczas pandemii ważna jest współpraca pomiędzy uczelniami

Nowa fala Covid-19 utrudnia dialog i bezpośrednie spotkanie, tak istotne dla życia uniwersyteckiego. Dlatego bardzo potrzebna jest współpraca pomiędzy lubelskimi uczelniami w wielu dyscyplinach, by powstrzymać je przed prowincjonalizacją – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył Eucharystii dla środowisk akademickich Lublina.

W swoim kazaniu abp Budzik odniósł się do ewangelicznego dialogu pomiędzy Maryją a archaniołem Gabrielem. Nazwał anielskie zwiastowanie momentem, w którym Bóg cicho i niepostrzeżenie wszedł w dzieje człowieka i świata. – Niczego nie burzy, każdemu proponuje nową wielkość, wykraczającą poza wymiar doczesności. Czeka na nasze przyzwolenie, na naszą współpracę, abyśmy byli współtwórcami Jego dzieła naszej wielkości. Tajemnica wcielenia stanowi szczególne świadectwo Bożego upodobania w człowieku – powiedział.

>>> Abp Budzik: niech nasze rodziny stają się Domowymi Kościołami

Hierarcha, odnosząc się do pandemicznej rzeczywistości, wezwał przedstawicieli lubelskiej społeczności akademickiej do wzajemnej współpracy. – Nowa fala Covid-19 utrudnia dialog i bezpośrednie spotkanie, tak istotne dla życia uniwersyteckiego. Bardzo potrzebna jest współpraca pomiędzy uczelniami w wielu dyscyplinach. Połączony potencjał uczelni, współpraca w badaniach naukowych, w kształceniu czy promocji, może w warunkach nowego prawa powstrzymać lubelskie uczelnie przed prowincjonalizacją i skutecznie włączać je w krajowy i światowy obieg naukowy – mówił abp Budzik.

szkoła

Pixabay

Zdaniem metropolity lubelskiego, współczesny świat przeżywa kryzys dialogu. – Coraz trudniej jest nam się dzisiaj porozumieć, wyciągnąć rękę do zgody i budować razem coś dobrego, coś pożytecznego i pięknego. Stąd potrzeba rozmowy o przestrzeniach dialogu oraz o tym, w jaki sposób chrześcijaństwo mogłoby stanowić inspirację dla kultury spotkania. O tę kulturę dialogu apelował papież Franciszek w swojej najnowszej encyklice, w której woła, by w imię sprawiedliwości i miłosierdzia, będących podstawą dobrobytu i kamieniem węgielnym wiary, zaakceptować kulturę dialogu, jako drogę wzajemnej współpracy – przywoływał.

Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała w XVII w. Było nią założone przy klasztorze ojców dominikanów i istniejące w latach 1644–1686 Studium Generale, mające prawo nadawania stopni lektora oraz bakałarza filozofii i teologii. Pierwszym rektorem (regensem) był o. Paweł Ruszel OP.

>>> Abp Budzik: dialog należy do samej istoty chrześcijaństwa

W Lublinie swoje siedziby mają cztery uczelnie publiczne: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska, a także szereg niepublicznych, wśród których jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, funkcjonujący na prawach uczelni państwowej.

Obecna sytuacja pandemiczna wymusiła na lubelskich uczelniach hybrydową formę kształcenia, w ramach której część zajęć odbywa się zdalnie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze