Fot. flickr/EpiskopatNews

Abp Budzik: niech nasze rodziny stają się Domowymi Kościołami

„Nasze kościoły pozostają otwarte w ciągu dnia. Proszę kapłanów o stworzenie okazji do adoracji Najświętszego Sakramentu, a wiernych o modlitwę indywidualną i rodzinną. Niech nasze rodziny, zjednoczone na modlitwie, stają się Domowymi Kościołami” – napisał w najnowszym liście do diecezjan abp Stanisław Budzik, który odczytywany jest w lubelskich kościołach w IV niedzielę Wielkiego Postu.

W przesłaniu skierowanym do wiernych metropolita lubelski informuje o przedłużeniu dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej aż do odwołania. – Zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła przez transmisje radiowe, telewizyjne oraz internetowe – wyjaśnia.

>>> Abp Gądecki i słowo nadziei dla wszystkich przygnębionych [WIDEO]

Zaznacza jednak, że nie zwalnia to katolików od praktykowania życia wiary. „Nasze kościoły pozostają otwarte w ciągu dnia. Proszę kapłanów o stworzenie okazji do adoracji Najświętszego Sakramentu, a wiernych o modlitwę indywidualną i rodzinną. Niech nasze rodziny, zjednoczone na modlitwie, stają się Domowymi Kościołami” – pisze arcybiskup.

fot. wikipedia.com

Wyjaśnia, że dokument opublikowany w tych dniach przez Penitencjarię Apostolską zezwala także na udzielenie rozgrzeszenia ogólnego, w miejscach najbardziej dotkniętych zarazą pandemiczną, w przypadkach prawdziwej konieczności, po uzgodnieniu z biskupem diecezjalnym. Jednocześnie zachęca kapłanów do stwarzania wiernym możliwości korzystania ze spowiedzi.

Właściwym miejscem sprawowania tego sakramentu jest konfesjonał. Zgodnie ze wskazaniami Prezydium Episkopatu w obecnych warunkach można spowiadać w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub innym godnym miejscu pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa – tłumaczy pasterz archidiecezji lubelskiej.

>>> Sekretarz Episkopatu: włączmy się w akcję „Adoptuj Medyka” 

Metropolita lubelski przypomina także, że obowiązek przyjęcia Komunii Świętej wielkanocnej obejmuje czas od Środy Popielcowej aż do niedzieli Trójcy Świętej, która przypada w tym roku 7 czerwca. – Zalecane jest przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, ale każdy wierny, ma prawo przyjąć Komunię Świętą także do ust – pisze w liście abp Stanisław Budzik.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze