Abp Claudio Gugerotti, dyplomata, orientalista, nowym prefektem Dykasterii Kościołów Wschodnich
Franciszek mianował 21 listopada dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Wielkiej Brytanii abp. Claudio Gugerottiego nowym prefektem Dykasteriii Kościołów Wschodnich. Zastąpi na tym stanowisku Argentyńczyka kard. Leonardo Sandriego, który 18 listopada skończył 79 lat.
Nowy prefekt urodził się 7 października 1955 w Weronie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1982. Ma za sobą studia w zakresie języków i literatur wschodnich oraz posiada licencjat kanoniczny z liturgii. W latach 1981-84 wykładał patrologię w Instytucie Teologicznym św. Zenona w swym mieście rodzinnym i równolegle (w latach 1982-85) teologię i liturgię wschodnią w Instytucie Studiów Ekumenicznych, również w Weronie. W 1985 podjął pracę w Kongregacji Kościołów Wschodnich, w której 17 grudnia 1997 św. Jan Paweł II powołał go na podsekretarza. Był profesorem patrystyki, języka i literatury ormiańskiej na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie oraz autorem kilku prac z tej dziedziny.
7 grudnia 2001 papież mianował go nuncjuszem apostolskim w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie (ze stałą siedzibą w Tbilisi) i arcybiskupem tytularnym, po czym 6 stycznia 2002 osobiście udzielił mu sakry w Watykanie. 15 lipca 2011 roku Benedykt XVI przeniósł go na podobne stanowisko na Białorusi, skąd 13 listopada 2015 przeszedł, z nominacji Franciszka na szefa nuncjatury na Ukrainie, a 4 lipca 2020 – w Wielkiej Brytanii.
Dykasteria (do 5 czerwca 2022 – Kongregacja) dla Kościołów Wschodnich powstała formalnie 1 maja 1917 jako Kongregacja dla Kościoła Wschodniego i do 1967 na jej czele stał papież, w którego imieniu na co dzień kierował tym urzędem mianowany przezeń sekretarz. Ale początki specjalnej instytucji kurialnej, zajmującej się chrześcijanami wschodnimi, pozostającymi w łączności z papieżem, sięgają 1573, gdy Grzegorz XIII (1572-85) powołał do życia Kongregację ds. Rzeczy Dotyczących Greków (de Rebus Graecorum). Głównym jej zadaniem miała być reforma zakonu bazyliańskiego, ale także inne sprawy związane z katolikami obrządku bizantyńskiego, w tym działania na rzecz powrotu do jedności z Rzymem innych chrześcijan wschodnich. Urząd ten przestał istnieć wkrótce po śmierci papieża-założyciela.
>>> Gruzja. Być jak przedłużenie dłoni Chrystusa
W 1599 Klemens VIII (1592-1605) utworzył Kongregację ds. Wiary i Religii Katolickiej, z której w 1622 powstała Kongregacja Rozkrzewiania Wiary (obecnie Ewangelizacji Narodów). Później papieże powoływali jeszcze inne kongregacje, które zajmowały się niektórymi zagadnieniami dotyczących chrześcijan wschodnich, pozostających w jedności z Kościołem katolickim, głównie sprawami dyscyplinarnymi oraz rewizją i poprawianiem używanych przez nich ksiąg liturgicznych.
Pius IX (1846-78) utworzył w 1862 Kongregację Rozkrzewiania Wiary ds. Obrządku Wschodniego, połączoną osobą kardynała-prefekta z misyjną Kongregacją Rozkrzewiania Wiary, ale z własnym zespołem konsultorów. Taki stan rzeczy przetrwał prawie bez mian do 1 maja 1917, gdy Benedykt XV (1914-22) powołał do życia wspomnianą Kongregację dla Kościoła Wschodniego (formalnie rozpoczęła działalność 1 grudnia tegoż roku). Na jej czele stanął osobiście Ojciec Święty, na co dzień zaś kierował nią mianowany przezeń sekretarz.
Po Soborze Watykańskim II, którego dokumenty wspominają o katolickich Kościołach wschodnich, św. Paweł VI (1963-78) w ramach ogólnej reformy Kurii Rzymskiej na mocy konstytucji apostolskiej „Regimini Ecclesiae Universae” z 15 sierpnia 1967 zmienił w nazwie tego urzędu liczbę pojedynczą na mnogą i postanowił, że odtąd jego szefem będzie mianowany przez papieża kardynał-prefekt.
Kongregacja, a obecnie Dykasteria dla Kościołów Wschodnich jest odpowiedzialna za popieranie rozwoju, ochronę praw oraz dziedzictwa liturgicznego, dyscyplinarnego i duchowego katolickich wspólnot obrządków wschodnich: ormiańskiego, bizantyjskiego, koptyjskiego, maronickiego, melchickiego, syryjskiego, syromalabarskiego i syromalankarskiego. Do jej kompetencji należą wszystkie sprawy katolickich Kościołów Wschodnich, m.in. ich struktura i organizacja; sprawowanie urzędów nauczania, uświęcania i rządzenia; status, prawa i obowiązki osób, jak również wizyty ad limina biskupów wschodnich.
W ramach tego urzędu istnieją komisje: ds. spraw liturgii, dla studiów nad chrześcijańskim Wschodem oraz ds. formacji duchowieństwa i zakonników. Pierwszym prefektem Kongregacji był w latach 1967-68 kard. Gustavo Testa, po którym stanowisko to piastowało 7 kardynałów (w latach 1980-85 Polak Władysław Rubin), a od 9 czerwca 2007 był nim Argentyńczyk kard. Leonardo Sandri, którego obecnie zastępuje abp C. Gugerotti.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |