gruziński chrzest

YouTube

Gruzja: 564 dzieci ochrzczonych w Kościele Prawosławnym [WIDEO]

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W ramach ceremonii masowego chrztu w prawosławnej katedrze w Tbilisi 15 lipca zostało ochrzczonych 564 dzieci. Według portalu „orthochristian.com”, na zakończenie ceremonii każde nowo ochrzczone dziecko błogosławił 86-letni zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP) patriarcha Eliasz II.
Podkreślił też, że modli się o to, aby Bóg zawsze miał w opiece dzieci i w tym „szczęśliwym dniu” gratuluje rodzicom. Jednocześnie Ilia II został ojcem chrzestnym tych dzieci.
Masowe chrzty mają w Gruzji wieloletnią tradycję. Jak poinformował portal „orthochristian.com”, patriarcha już po raz 59. udzielił masowego chrztu, a zatem jest ojcem chrzestnym niemal 40 tys. dzieci.Pierwszy masowy chrzest miał miejsce w 2008 roku. Patriarcha podkreślił wówczas, że pragnie się przyczynić do poprawy sytuacji demograficznej w Gruzji. Obiecał też, że będzie chrzcił każde trzecie i następne dziecko w rodzinie i zostanie ojcem chrzestnym tych dzieci.

Organizacyjnie całą ceremonię przygotowuje założona przez patriarchę międzynarodowa Fundacja św. Łazarza, wspierająca działania charytatywne i prorodzinne.

Eliasz II jest od 1997 roku zwierzchnikiem GKP, do którego należy ok. 5 mln wiernych, z których około 3,7 miliona zamieszkuje na terenie Gruzji.

Zobacz filmik, jak wygląda chrzest w gruzińskim Kościele:

 

Zobacz także
Wasze komentarze