matura

fot. PAP/Lech Muszyñski

Abp Depo do maturzystów: nie zgadzajcie się na przeciętność i kompromisowość

– Przychodzimy dzisiaj do domu Matki Zawierzenia, aby przez ufną modlitwę w pokorze serca, jak ewangeliczny celnik, wypraszać potrzebne światła rozumu i wiary dla naszego życia, aby go nie przegrać – powiedział do maturzystów metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 13 marca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w ramach pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej.

– Waszym pierwszym zadaniem jest odkryć w sobie wewnętrznego człowieka i tym samym nie zgodzić się na przeciętność, bylejakość i kompromisowość – mówił abp Depo.

>>> Abp Depo ustanowił kościoły stacyjne Roku św. Józefa 

Przypominając o ustanowionym przez Ojca Świętego Franciszka Roku św. Józefa, przytoczył fragment jego listu apostolskiego „Patris corde”, który, zdaniem metropolity częstochowskiego, bardzo dobrze oddaje zadania maturzystów: „Jeśli pierwszym etapem prawdziwego wewnętrznego uzdrowienia jest przyjęcie własnej historii, to znaczy uczynienie w sobie miejsca także na to, czego nie wybraliśmy w naszym życiu, musimy dodać jeszcze jedną ważną cechę: twórczą odwagę. Ujawnia się ona szczególnie wtedy, gdy napotykamy na trudności. W obliczu trudności można bowiem zatrzymać się i zejść z pola walki lub jakoś coś wymyślić. Czasami to właśnie trudności wydobywają z każdego z nas możliwości, o posiadaniu których nawet nie mieliśmy pojęcia”.

abp wacław depo

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Zwrócił również uwagę na zobowiązujące słowa proroka Ozeasza z pierwszego czytania: „Powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę przewiąże”. – Przyznajmy jednak, że na co dzień sprawy religijne i nasze osobiste więzy z Bogiem schodzą na drugi plan. Chcemy żyć tylko w świecie własnych potrzeb i dążeń. Słyszymy: moje życie, moje ciało, mój wybór! – kontynuował. 

Za Benedyktem XVI arcybiskup podkreślił: „Trzeba dziś zmienić koncepcję realizmu. Realistą jest ten, kto w Bogu rozpoznaje fundament swojego życia. To ważne, zwłaszcza że dziś próbuje się przedstawić chrześcijaństwo jako kompletną iluzję, a Kościół jako instytucję zniewolenia w imię niejasnej przyszłości”. 

>>> Bp Stułkowski: jadę na Jasną Górę, by modlić się dla Was o szczęśliwą maturę 

– Przychodząc na to miejsce, wierzymy, że jesteśmy ogarnięci miłością Boga od początku naszego zaistnienia. Życie jest darem miłości Boga, za który już teraz jesteśmy odpowiedzialni, a słabością współczesnego świata jest to, że człowiek chce przywłaszczyć sobie życie, czyni się jego panem, a przecież sam siebie nie stworzył – kontynuował.

PAP/DAREK DELMANOWICZ

Arcybiskup przytoczył również słowa prof. Leszka Kołakowskiego z jego wykładu pt. „Kazanie na koniec wieku”, który z okazji 80. rocznicy urodzin uczony wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim: „Oświecenie francuskie wraz z rewolucją wyniosło człowieka do roli wszechmocnego boga, ale była to zarazem epoka degradacji człowieka. Zabrakło bowiem gwaranta jego godności. Bez Boga wartość, którą reprezentuje człowiek, zawsze można zakwestionować i odrzucić”. 

Na zakończenie zwrócił się do maturzystów słowami kard. Karola  Wojtyły: „Ktoś kto tutaj, na Jasnej Górze, wpatruje się z wiarą w oblicze Matki i Syna, nie ulegnie degradacji”. 

Po Komunii św. przedstawiciele maturzystów archidiecezji częstochowskiej odmówili akt zawierzenia Maryi. Za św. Janem Pawłem II prosili Maryję, by nauczyła ich być obecnymi w Kościele i w życiu społecznym, wzięcia odpowiedzialności za losy świata i ojczyzny oraz tworzenia kultury i cywilizacji, „która opierając się na prawach Bożych, służyłaby człowiekowi”. 

„Dodaj nam odwagi, abyśmy byli czujni i nie ulegali pokusie łatwych rozwiązań, byśmy stawiali w naszym życiu na siłę prawdy, wartości tradycji i mocy wiary. Pomóż nam tak budować swoją przyszłość, abyśmy potrafili przekazać wiarę w Boga i sens życia, tworząc cywilizację miłości i godności każdego człowieka” – modlili się. 

Pielgrzymka miała charakter symboliczny. Do sanktuarium przybyli tylko przedstawiciele abiturientów i nauczycieli. Pozostali uczniowie, duszpasterze, katecheci i nauczyciele mogli włączyć się do wspólnej modlitwy za pośrednictwem transmisji internetowej lub telewizyjnej. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze