fot. unsplash

Abp Depo: powołaniem pasterzy Kościoła jest odważne głoszenie prawdy

O powołaniu biskupów do odważnego głoszenia prawdy, wypływającego z wiary i całkowitego podporządkowania się Bogu, mówił podczas porannej Eucharystii na Jasnej Górze abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej podczas 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Kaznodzieja nawiązał obchodzonego dziś w liturgii męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Zauważył, że pierwsze czytanie (Jr 1,17-19) pozwala nam lepiej zrozumieć jego postać. Na pierwszym miejscu trzeba dostrzec łaskę wiary, która daje poczucie obecności Boga i zwycięstwo w Jego imię. „Będą walczyć przeciw tobie, ale nie zdołają cię zwyciężyć, gdyż Ja jestem z tobą, mówi Pan, by cię ochraniać” – słyszy prorok z ust Bożych.

Poranna msza w kaplicy Cudownego Obrazu, fot. episkopat.pl


Metropolita częstochowski dodał, że Jan Chrzciciel w tym samym duchu odbiera jedno z Jezusowych błogosławieństw: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 10). Biskup przypomniał, iż jednym z darów Ducha Świętego jest dar męstwa odwaga mówienie prawdy.
Oto prorok nie może przemilczeć tego, co mu zostało objawione przez Boga z myślą i odpowiedzialnością za innych. Owa odwaga mówienia prawdy oznacza, że albo się jest prorokiem całym sobą, całym swoim życiem, aż po chwalę męczeńską z miłości Boga i ludzi, albo nim się nie jest (metropolita częstochowski abp Wacław Depo).
Biskup dodał, iż ta postawa potwierdza, że Bóg może ofiarować taką odwagę jedynie temu, kto się Jemu podporządkowuje i przyjmie na swe barki Jego misję. Wreszcie jako trzecią cechę proroka kaznodzieja wskazał siłę przeciwstawienia się władcom, nadużywającym swojej władzy. Zauważył, że ta postawa jest widoczna zarówno u Jeremiasza jak i u Jana Chrzciciela, i nie da się jej wytłumaczyć jedynie po ludzku.

>>> Biskupi zdecydowali: trzy nowe wezwania litanii loretańskiej i korekta w „Ojcze nasz”

Abp Depo nawiązał do obejrzanego wczoraj przez biskupów filmu o ks. Janie Zieji, dla którego najważniejsza była Ewangelia poświadczona życiem. Zaznaczał, że obraz ten ukazał niezachwianą wiarę tego kapłana oraz odwagę w Duchu Świętym. „Prośmy więc Maryję, Matkę niezawodnej nadziei, Kobietę mocną i odważną oraz św. Jana Chrzciciela, aby Duch Święty rozświetlał drogi naszego życia, i aby uzdalniał nas do codziennego dawania świadectwa Ewangelii” – powiedział metropolita częstochowski na zakończenie swej homilii.

>>> Powołanie nie jest ludzkim pomysłem na życie, ale odpowiedzią na zaproszenie Boga

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze