fot. Hna Carolina BR/Cathopic

Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi

O Sercu Maryi jako pierwszy pisze św. Łukasz (Łk 2,19.51): „Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”, „Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu”. Dziś liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Pierwsze ślady kultu Serca Maryi napotykamy już w XII w. Samo święto zapoczątkował w 1643 roku św. Jan Eudes (zwany „twórcą liturgicznego kultu Serca Jezusa i Maryi”) rozpoczynając na wielką skalę kult Serca Maryi. Jednak najbardziej do rozpowszechnienia kultu Serca Maryi przyczynił się proboszcz paryskiego kościoła Matki Bożej Zwycięskiej ks. Geretes, zakładając w 1836 roku specjalne Bractwo. W XIX wieku rozpowszechniło się nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi dla podkreślenia Jej przywileju niepokalanego poczęcia, a w 1854 roku papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

Pius XII, fot. Michael Pitcairn, commons.wikimedia

Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi nabrało dużego znaczenia w XX wieku dzięki objawieniom Matki Bożej w Lourdes (1858r.) oraz orędziu i objawieniom fatimskim (1917r.), które skłoniły Piusa XII do dokonania 8 grudnia 1942 roku uroczystego aktu ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Nieco wcześniej bo 13 października 1942 roku, w 15-lecie objawień fatimskich, papież drogą radiową ogłosił całemu światu, że poświęcił rodzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi. W 1944 roku papież Pius XII wprowadził Święto Niepokalanego Serca Maryi w całym Kościele. Do reformy liturgii w 1969 roku obchodzono je 22 sierpnia, na zakończenie oktawy Wniebowzięcia NMP. Obecnie jest to sobota po Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego.

fot. EPA/PAULO CUNHA

Episkopat Polski tuż po wojnie wyprosił u Stolicy Apostolskiej przywilej odprawiania w każdą pierwszą sobotę miesiąca (za wyjątkiem sobót, w które przypadają inne wspomnienia) Mszy świętej o Niepokalanym Sercu Maryi, a prymas Polski, kardynał August Hlond, w obecności całego Episkopatu i około miliona pielgrzymów, 8 września 1946 roku dokonał na Jasnej Górze aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Kult Niepokalanego Serca odnosi się do osoby Maryi Dziewicy i ma na celu specjalne uczczenie Jej Serca, jako symbolu żarliwej miłości do Boga i do Chrystusa oraz symbolu macierzyńskiej miłości do każdego człowieka. Ma zachęcić wiernych do naśladowania miłości Maryi, Matki pięknej miłości.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze