Abp Depo ustanowił kościoły stacyjne Roku św. Józefa
W odpowiedzi na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok św. Józefa abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ustanowił w archidiecezji częstochowskiej kościoły stacyjne Roku św. Józefa. Dekret metropolity częstochowskiego został opublikowany 25 lutego na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej www.archiczest.pl.
W wyznaczonych kościołach „w obecnym roku, kiedy doświadczamy wielu trudności i wyzwań w związku z panującą pandemią, zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele będą sprawowane nabożeństwa z udziałem wiernych w wymiarze archidiecezjalnym pod przewodnictwem biskupów częstochowskich” – pisze abp Depo.
„Wyznaczone kościoły będą szczególnymi miejscami czci św. Józefa w całej naszej archidiecezji, a podejmowane inicjatywy niech przygotowują nas do obchodów 100-lecia ustanowienia naszej archidiecezji, poprzez odnowę wiary naszych rodzin i parafii” – podkreślił arcybiskup.
Metropolita częstochowski zaapelował, aby kościoły stacyjne były „centrami modlitwy: o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o świętość rodzin, o poszanowanie życia ludzkiego, za przygotowujących się do małżeństwa, za mężczyzn, za ludzi pracy oraz za umierających”.
Arcybiskup zalecił, aby każdego 19. dnia miesiąca i w każdą środę, zachowując wszystkie inne przepisy prawa liturgicznego, sprawować w nich jedną Mszę św. wotywną do św. Józefa oraz wprowadzenie nabożeństw ku czci św. Józefa, a szczególnie odprawienie nowenny ku czci św. Józefa, poprzedzającej zaplanowane w poszczególnych świątyniach uroczystości, połączonej z okazją do spowiedzi.
Abp Depo przypomniał również o odpustach, które zostały udzielone przez Stolicę Apostolską dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 8 grudnia 2020 r., zgodnie z którym udziela się odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w obchodach Roku Świętego Józefa.
Kościołami stacyjnym Roku św. Józefa w archidiecezji częstochowskiej są: sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Częstochowie, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu, bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie, kościół Świętej Rodziny w Pankach, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie, kaplica św. Józefa w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Gorzędowie, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach, kościół Świętej Rodziny w Praszce, kościół św. Józefa Robotnika w Popowie, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej oraz bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze.
>>> Wkrótce powstanie nowe sanktuarium św. Józefa w Polsce
Ważnym wydarzeniem Roku św. Józefa w archidiecezji częstochowskiej będzie jubileusz 70-lecia Niższego Seminarium Duchownego. Uroczystości odbędą się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, 1 maja o godz. 11.00.
Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie powstało l września 1951 r. Jego założycielem był biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Zorganizowaniem szkoły zajął się ks. dr Bronisław Panek, pierwszy rektor Niższego Seminarium Duchownego. Od samego początku szkoła musiała zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Nowy etap nastąpił po 1989 r. Szkoła została wpisana do ewidencji działalności oświatowej prowadzonej przez Kuratora Oświaty w Częstochowie. Nastąpiła też rozbudowa gmachu seminarium. Niższemu Seminarium Duchownemu w Częstochowie patronuje św. Józef.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |