Abp Dominique Lebrun: oczyszczona wiara nabiera we Francji dynamizmu, ożywiając Kościół
O znakach nadziei, których obecnie doświadcza Kościół we Francji – mówił dziś polskim biskupom abp Dominique Lebrun, metropolita Rouen, który jako delegat episkopatu francuskiego uczestniczy w 395. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, jakie odbywa się w Lidzbarku Warmińskim. Jego zdaniem wewnętrzne oczyszczenie, jakie przeszedł Kościół w tym kraju w okresie największej sekularyzacji, owocuje dziś „odnowioną wiarą”, która jest o wiele bardziej autentyczna i pogłębiona. Dzięki temu Kościół dziś przeżywa pewnego rodzaju odrodzenie.
Abp Lebrun podkreślił dwa charakterystyczne wymiary życia Kościoła we Francji. Pierwszym jest wielka kreatywność w sferze działalności charytatywnej. Jako przykład wskazał rozwój różnych oddolnych a inspirowanych wiarą inicjatyw na rzecz solidarności społecznej. Poinformował, że młodzież katolicka stworzyła stowarzyszenie „Dom Marty i Maryi”, które zakłada niewielkie domy, gdzie młode wykształcone i profesjonalnie przygotowane kobiety, decydują się aby żyć z samotnymi matkami w ciąży, znajdującymi się w bardzo trudnej sytuacji. Są to kobiety, które nie mogą pozostać u siebie, bo spotykają się z domową przemocą, bądź dlatego, że ojciec dziecka wywiera presję, by dokonać aborcji. Matki te pozostają w Domu Marty i Maryi aż dziecko urodzi się i skończy pierwszy rok życia. Towarzyszą im młode wolontariuszki, w wieku od 25 do 35 lat, które zobowiązują się mieszkać na miejscu przez rok lub dwa lata, jednocześnie wykonując swoją pracę zawodową na zewnątrz. Chętnie służą kobietom w ciąży, które przeżywają trudną sytuację, i pomagają sobie nawzajem na co dzień.
Pomoc dla starszych i samotnych
Abp Lebrum powiedział, że podobne inicjatywy powstają na rzecz samotnych osób starszych, które znajdują się w izolacji, bo nie mają już swoich rodzin.
Arcybiskup podkreślił, że podobne problemy napotykają osoby niepełnosprawne oraz bezdomne. Dla nich została zorganizowana cała sieć katolickich rodzin, działająca na różnych terenach Francji, która proponuje im wspólne zamieszkanie bądź inną pomoc. Rodziny te przyjmują także we własnym domu migrantów czy innych wykluczonych. Jest to pomoc czasowa, ale trwająca aż do czasu usamodzielnienia się tych ludzi, znalezienia pracy oraz samodzielnego mieszkania. Bywa i tak, że np. dwadzieścia rodzin wspólnie się składa na utrzymanie jakiejś rodziny migrantów i wynajmuje im mieszkanie oraz świadczy inną pomoc. Abp Lebrun podkreślił, że jest to piękne świadectwo autentycznej wiary, która rodzi owoce. Powoduje to także wzrost życia duchowego, zarówno tych, którym się pomaga, jak i tych, którzy im pomagają.
Innym fenomenem współczesnego Kościoła francuskiego, o którym mówił abp Lebrun, są bardzo liczne chrzty osób dorosłych. Poinformował, że w tym roku na Wielkanoc chrzest przyjęło we Francji 5 tys. 400 osób dorosłych, a ich liczba z roku na rok rośnie. Podobnie jest, jeśli chodzi o bierzmowanie dorosłych. „Daje to wielką nadzieję. Jest to zjawisko wiary odnowionej i oczyszczonej, które przemierza wszystkie diecezje we Francji” – podkreślił. Zauważył, że katolicy francuscy coraz silniej odkrywają w sobie potrzebę misji. Jako przykład podał rodzące się jak grzyby po deszczu szkoły misyjne, które powstają dziś w niemal wszystkich diecezjach.
Proces o. Jacquesa Hamela
Abp Lebrun poinformował, że toczy się zainicjowany przez diecezję Rouen proces ojca Jacquesa Hamela, brutalnie zamordowanego przez islamistów 26 lipca 2016 r. w trakcie odprawiania Mszy św. w w Saint-Étienne-du-Rouvray nieopodal Rouen. Zakończył się już etap diecezjalny procesu i wszystkie jego akta zostały przesłane do Kongregacji ds. Świętych w Rzymie.
– Teraz modlimy się o szybkie wyniesienie na ołtarze tego współczesnego nam męczennika – powiedział abp Lebrun, dodając, że był to człowiek bardzo pokorny, do końca wierny swojej kapłańskiej misji, co zresztą potwierdził męczeńską ofiarą z życia. Abp Lebrun potwierdził, że rozwija się także jego kult lokalny a tłumy ludzi modlą się na jego grobie. Dodał, że przyjeżdża tu także bardzo wielu młodych księży z pielgrzymką, szukając potwierdzenia swej drogi kapłańskiej.
>>> Francja: ogromne zainteresowanie kartami wstępu na papieską mszę św. na stadionie w Marsylii
***
85-letni ks. Jacques Hamel został zamordowany 26 lipca 2016 r. w Saint-Étienne-du-Rouvray. Dwaj oprawcy zadali mu 18 ciosów nożem. Ostatnim, śmiertelnym, podcięto mu gardło. W czasie procesu beatyfikacyjnego, który rozpoczął się w 2017 roku, ustalono, że zamachowcy kierowali się nie tylko względami religijnymi, krzycząc w chwili zbrodni islamskie zawołanie „Allahu Akbar”, ale również nienawiścią do wiary chrześcijańskiej i Kościoła. Na swą ofiarę świadomie wybrali kapłana.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |