Fot. pixabay

Abp Gabriele Caccia w ONZ: lasy są ważne dla milionów ludzi

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku opisał integralną ekologię, do której wzywa papież Franciszek, jako najlepszy sposób ochrony ekosystemów i społeczności.

Lasy są istotnymi ekosystemami, a także źródłem utrzymania i dobrobytu oraz rezerwuarem różnorodności biologicznej. Arcybiskup Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, przypomniał o tym w swoim oświadczeniu z okazji 19. sesji Biura Forum o Lasach ONZ. Konferencja odbyła się w poniedziałek w Nowym Jorku. Odnosząc się do koncepcji „ekologii integralnej”, którą papież ogłosił w swojej encyklice „Laudato si’, abp Caccia podkreślił, że lasy są „motorem zrównoważonego rozwoju, ponieważ zapewniają środki do życia, czystą wodę i regulację klimatu milionom ludzi na całym świecie”.

Arcybiskup podkreślił, dlatego ważne jest, aby wszystkie środki w tym zakresie „były ukierunkowane na całościowy rozwój populacji, które są od nich zależne”.

>>> Prosto jest być katolikiem, ale czy łatwo? [FELIETON] 

Abp Caccia powiedział, że zbyt często „widzimy sytuacje, w których dopóki wzrasta produkcja, nie myśli się o tym, czy odbywa się to kosztem przyszłych zasobów, zdrowia środowiska lub dobrobytu ludzi, jak w przypadku wylesiania”. Najlepszym sposobem ochrony świata jest „holistyczne podejście”, które podkreśla „wzajemne powiązania” czynników środowiskowych, społecznych i gospodarczych w zakresie poszanowania ekosystemów i społeczności”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze