dziecko, rodzicielstwo bliskości

Abp Gądecki: agresja nie zatrzyma działań na rzecz prawa do życia

Agresja skrajnie feministycznych środowisk nie może usprawiedliwiać zaniechania działań na rzecz prawa do życia każdego człowieka, ani też być pretekstem do zaniedbań w dziedzinie wychowywania i edukacji – uważa abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański podczas otwarcia Domu Dziecka w Lesznie 9 kwietnia przypomniał, że od momentu poczęcia każdemu człowiekowi przysługuje prawo do życia.

W uroczystość liturgiczną Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił w homilii, że jesteśmy zobowiązani budzić „w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. „Prawo do życia – od poczęcia aż do naturalnej śmierci – jest pierwszym prawem, które warunkuje stosowanie wszystkich pozostałych praw i wykazuje w szczególności bezprawność wszelkich form przerywania ciąży i eutanazji. Gdy państwo nie używa swej władzy w obronie praw tego, kto jest najsłabszy, zagrożone są same podstawy praworządności państwa” – mówił abp Gądecki.

„Współczesna nauka nie dostarcza zwolennikom aborcji żadnych argumentów” – przekonywał abp Gądecki. „Wiemy, że człowiek jako organizm istnieje od momentu zapłodnienia, a więc od utworzenia zygoty, z której następnie wykształca się embrion i płód. Współczesne nauki biologiczne dowodzą w sposób jednoznaczny, iż moment zapłodnienia jest jedynym akt właściwym dla tworzenia nowego organizmu” – mówił metropolita poznański.

„Każdemu człowiekowi, niezależnie od etapu jego rozwoju, przysługuje prawo do narodzin i życia, niezależnie od wrodzonych chorób i wad genetycznych. Rolą państwa jest zapewnienie ochrony każdemu obywatelowi, także w jego pierwszym etapie życia” – podkreślił abp Gądecki.

„Nie możemy akceptować rozwiązań uderzających w rodzinę i życie, takich jak wprowadzenie do wolnej sprzedaży wczesnoporonnej i szkodliwej dla zdrowia kobiet pigułki «dzień po» ani propozycji przyjęcia ustawy dotyczącej zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, nie szanującej życia dzieci już poczętych, a przede wszystkim usiłowania wprowadzania do polskiego życia społecznego programowych zmian kulturowo-cywilizacyjnych opartych na ideologii gender” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze