fot. KKiK

Abp Gądecki do Kongresu Katoliczek i Katolików: do roboty!

Sześcioro przedstawicieli Kongresu Katoliczek i Katolików spotkało się dzisiaj z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski – abp. Stanisławem Gądeckim. Tematem rozmowy było włączenie się Kongresu w konsultacje przedsynodalne. Sam synod rozpoczyna się w Watykanie w październiku.

– Gdy zapytaliśmy, czy jako Kongres mamy się angażować w proces synodalny, ksiądz arcybiskup odpowiedział krótko: „Do roboty!” – tak prawie dwugodzinne spotkanie podsumowuje s. Barbara Radzimińska, rzeczniczka prasowa Kongresu Katoliczek i Katolików. Według niej spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze. – Ksiądz arcybiskup mówił o potrzebie promocji synodu wśród wiernych, przypominając, że nie jest łatwo zmobilizować katolików do aktywności. Wyraziliśmy gotowość włączenia się w ten proces. Biskup wyznaczył też osobę do stałych kontaktów w Kongresem, co nas bardzo cieszy – dodaje. W spotkaniu wziął udział także bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. – Kongres przedstawił obu hierarchom swój pomysł na włączenie się w konsultacje przedsynodalne. Zależy nam na dotarciu na peryferie Kościoła, do czego wzywa papież Franciszek – dodaje s. Radzimińska. Na spotkaniu obecny byli również dziennikarz i publicysta Marcin Dzierżanowski, Barbara Balicka, Filip Flisowski oraz duchowni: dominikanin o. Paweł Gużyński, ks. Mirosław Tykfer i ks. Arkadiusz Lechowski.

>>> Prof. Aleksander Bańka delegatem na otwarciu procesu synodalnego w Rzymie

Abp Stanisław Gądecki, fot. Justyna Nowicka

Konsultacje z Ludem Bożym

Papież Franciszek na październik wyznaczył początek XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Początkowo Synod miał się odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu tego roku termin obrad biskupów w Rzymie przełożono o rok, wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szerokich i szczegółowych konsultacji z całym Ludem Bożym. Eksperci, formułę synodu określają jako coś zupełnie nowego. Jak twierdzi przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który uczestniczył w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez Sekretariat Generalny Synodu, tak szerokie konsultacje przedsynodalne nie mają precedensu w historii Kościoła. Arcybiskup nazwał nawet tę sytuację jako „synod powszechny”. Konsultacje z Ludem Bożym na szczeblu diecezjalnym rozpoczną się już w październiku, a zakończą w kwietniu przyszłego roku. Kongres Katolików i Katoliczek chce wziąć w nich aktywny udział.

>>> Po spotkaniu Kongresu Katoliczek i Katolików z Radą ds. Apostolstwa Świeckich. Co mówią obie strony dialogu?

fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Wspólna droga

Jak powiedział kard. Joseph Tobin z Kongregacji ds. Biskupów, chodzi o decentralizację Kościoła i osłabienie władzy Stolicy Apostolskiej na rzecz Kościołów lokalnych. Synodalność nazwał wręcz „długofalową grą Franciszka”, która ma prowadzić do zmian w systemie sprawowania władzy w Kościele. Słowo „synod” oznacza bowiem po grecku „wspólną drogę”. Jak podkreślają inicjatorzy Kongresu, ich praca, spotkania i dyskusje mają prowadzić do znalezienia pozytywnych odpowiedzi na pytanie o przyszłość Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, Europie i na świecie. „To forum wymiany myśli i płaszczyzna wspólnego działania na rzecz reform, jakich Kościół potrzebuje w zmieniającej się rzeczywistości społecznej” – piszą inicjatorzy Kongresu Katoliczek i Katolików w Deklaracji Programowej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze