fot. EPA/AARON UFUMELI

Abp Gądecki na mszy w intencji bezdomnych: Jezu, spraw, aby bolało nas cierpienie naszych bliźnich

Dziś przychodzą do Maryi ci, którym jest ciężko i proszą Matkę Zbawiciela: porusz serca ludzi, aby chcieli przyjść im z pomocą – mówił podczas mszy św. dla ubogich i bezdomnych przed Obrazem Jasnogórskim abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący episkopatu powtórzył apel papieża, by zapewnić dostęp do szczepionek przeciw Covid-19 chorym, najuboższym i najbardziej wrażliwym. W kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu, gdzie przebywa peregrynujący po Polsce Obraz Jasnogórski, podczas mszy św. transmitowanej na cały świat przez TVP Polonia, modlili się ubodzy, bezdomni i potrzebujący.

✨?Zapraszamy na transmisję Mszy Świętej z kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Prowincjalnym Sióstr…

Opublikowany przez TVP Polonia Niedziela, 3 stycznia 2021

Metropolita poznański zauważył, że bezdomność jest szczególnie drastycznym przykładem ubóstwa. „Dziś w Europie żyje ponad 700 tys. osób pozbawionych dachu nad głową w sposób względnie trwały lub nie posiadających własnego mieszkania. Liczba ta wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu o 70%. W Polsce znajdziemy ponad 30 tysięcy takich osób” – mówił abp Gądecki. Wśród przyczyn ubóstwa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wymienił zmiany demograficzne, bezrobocie, wzrost cen mieszkań czynszowych, brak wystarczającej liczby instytucji całodobowej opieki nad ludźmi bezradnymi.
„I oto właśnie dzisiaj spotykają się na Eucharystii przedstawiciele bezdomnych i potrzebujących miasta Poznania, siostry zakonne oraz woluntariusze. Spotykają się w miejscu szczególnym, bo w pobliżu jednej z czterech jadłodajni dla osób bezdomnych, ubogich, starszych i samotnych. To właśnie w takich miejscach siostry elżbietanki, ale także albertynki, urszulanki, franciszkanki Rodziny Maryi oraz woluntariusze mają okazję dojrzewać jako dzieci Boże. Właśnie tam mogą wyraźniej ujrzeć Chrystusa ubogiego” – mówił abp Gądecki.

>>> Kraków: akcja „Zimowy ekwipunek” – bezdomni potrzebują ciepłych ubrań i termosów

Metropolita poznański dziękował wszystkim pomagającym ubogim, zwłaszcza za zorganizowanie w ubiegłym roku Wigilii Caritas. „W oczekiwaniu na koniec pandemii Obraz Jasnogórski przebywa tutaj – u elżbietanek na ul. Łąkowej, a dzisiaj właśnie przypada dzień jego nawiedzenia przez przedstawicieli bezdomnych i potrzebujących. Wierzymy, Jasnogórska Pani, że Ty wszystko możesz. Popatrz z miłością na bezdomnych, którzy potrzebują naszej pomocy i Twego matczynego spojrzenia, niosącego błogosławieństwo Chrystusa” – podkreślił abp Gądecki.

abp Stanisław Gądecki, fot. episkopat.pl

Uczestnicy transmitowanej przez telewizję uroczystości modlili się, by Jezus nauczył ich kochać nie tylko siebie samych i naszych bliskich, ale przede wszystkim tych, którzy nie są kochani i których trudno kochać. „Spraw, aby bolało nas cierpienie naszych bliźnich. Daj nam łaskę zrozumienia, że w każdej minucie naszego życia wiele istot ludzkich umiera z głodu i zimna, chociaż na to nie zasłużyły. Ulituj się nad wszystkimi bezdomnymi świata i wybacz, że zbyt długo – powodowani strachem – zostawiliśmy ich samym sobie. Spraw, aby dotykała nas nędza panująca na świecie” – modlił się na zakończenie homilii abp Gądecki.

>>> W „ambulatorium kard. Krajewskiego” bezdomni testują się i szczepią [ZDJĘCIA]

fot. EPA/KIM LUDBROOK

Podczas mszy św. zabrał głos przedstawiciel ubogich, dziękując papieżowi Franciszkowi i „naszemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu” za wsparcie duchowe. Dziękował także siostrom elżbietankom, prowadzącym jadłodajnię. „Naprawdę są dla nas bardzo dobre” – podkreślił. We mszy św. w kaplicy sióstr elżbietanek zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi wzięło udział kilkanaście osób, wśród nich kilku wolontariuszy. W przygotowanie liturgii zaangażowała się młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży, Chóru i Orkiestry Jordan. Peregrynujący po Polsce Obraz Jasnogórski od maja 2019 r. nawiedza parafie archidiecezji poznańskiej. Ze względu na pandemię koronawirusa w październiku ubiegłego roku po raz drugi przerwano jego pielgrzymowanie, a ikonę umieszczono w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu.

Kielce

Z kolei biskupi kielecki bp Jan Piotrowski przewodniczył dzisiaj mszy św. w intencji pracowników, wolontariuszy i dzieł Caritas kieleckiej, a homilię wygłosił jej dyrektor ks. Stanisław Słowik. Na wstępie kaznodzieja zauważył, iż w dobiegającym końca czasie celebracji tajemnicy Bożego Narodzenia Ewangelia „przynagla nas” do jej zgłębienia, ale czy my wszyscy „możemy się uważać za przemienionych przez Światło, które świeci w ciemności?” – zapytywał. Mówiąc o Caritas, zwrócił uwagę na „szlachetne dzieła ludzi światłości, którzy żyją i trudzą się w Kościele kieleckim”. Zauważył, że w nowych okolicznościach reżimu sanitarnego organizacja wypracowała nowe sposoby funkcjonowania i pomocy ludziom w potrzebie, wskazał także działania Caritas w skali ogólnopolskiej, np. w zakresie ochrony życia.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Diecezja kielecka jest drugą w Polsce, po archidiecezji krakowskiej, która zdobyła się na założenie domu dla samotnych matek. Pierwszy powstał w 1985 r. w Łukowej koło Chęcin. Przez kilkanaście lat dał schronienie niemal stu matkom i kilkudziesięciu dzieciom, z których wiele nie miało innej szansy, aby się urodzić. Kilka lat później powstał kolejny – Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece k. Piekoszowa, gdzie przez 32 lata schronienie otrzymało około 400 matek i niemal tyle samo dzieci. (dyrektor Caritas kieleckiej)

Od 25. lat decyzją Episkopatu Polski, ofiary z Pasterek przeznaczane są na Fundusz Obrony Życia. W diecezji kieleckiej jest on skierowany na placówki dające schronienie samotnym matkom, na pomoc rodzinom wielodzietnym, z trudnościami materialnymi, na schronisko dla kobiet – ofiar przemocy. Ks. Stanisław Słowik mówił także o profilu i przepracowanych formach pomocy w związku z epidemią koronawirusa, o pracy wolontariatu. – Jest wiele osób, zwłaszcza młodych, które chętnie spieszą z pomocą seniorom w najróżniejszych potrzebach. Na ostatnie święta przygotowaliśmy prawie tysiąc paczek z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby, których znaczna część rozdawana była w punktach pomocy doraźnej i przy niektórych parafiach – podkreślił. Wiele osób otrzymało też takie paczki bezpośrednio do domów.

>>> Ks. Sławomir Bar: wszystko po to, by ulżyć ludziom w tym trudnym czasie [ROZMOWA]

Pod koniec Eucharystii biskup kielecki i ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, zachęcali do włączania się w pomoc dla potrzebujących. „Wszystko, co czynimy z miłością, choćby było to coś małego, jest zauważalne” – powiedział bp Piotrowski przypominając słowa św. Teresy z Avilla. – Niech ta miłość umacnia nas do czynienia dobra, również wśród naszych najbliższych – mówił.

Płock

W Płocku osoby bezdomne w trudnym, zimowym czasie mogą otrzymać pomoc między innymi w noclegowni Caritas, ogrzewalni miejskiej i punkcie sanitarnym na terenie Izby Wytrzeźwień. Instytucje pomocowe starają się zapewnić im schronienie, gorący posiłek i możliwość zachowania higieny osobistej. Od wielu lat stałym punktem pomocy osobom bezdomnym jest Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Sienkiewicza 54, prowadzona przez Caritas Diecezji Płockiej. Może ona przyjąć do 50 osób. Placówka zapewnia wyżywienie i schronienie dla osób nieposiadających mieszkania z różnych przyczyn losowych. Pensjonariusze, to osoby skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Bezdomni korzystający z tego typu pomocy mają zapewnione miejsce noclegowe, a także odzież i środki czystości. Osoby uzależnione od alkoholu są kierowane do zakładów odwykowych.

fot. EPA/RICHARD WAINWRIGHT


Kobiety bezdomne mogą w czasie zimy przebywać w Noclegowni dla Kobiet przy ul. Misjonarskiej 22 w Płocku, prowadzonej przez płocki oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Poza tym w Białej koło Płocka funkcjonuje Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Od kilku lat przy ul. Otolińskiej 23 funkcjonuje ogrzewalnia dla osób bezdomnych, otwarta w godz. od 20:00 – 8:.00, przy czym w okresie ewentualnych silnych mrozów istnieje możliwość otwarcia ogrzewalni całodobowo. Przeznaczona jest dla 30 osób bezdomnych, które mogą skorzystać z punktu sanitarnego, aneksu kuchennego, wymienić lub wyprać odzież, otrzymać materac noclegowy, a także środki ochrony osobistej. Możliwa też jest rozmowa z terapeutą.

Instytucje odpowiedzialne za pomoc społeczną apelują do mieszkańców Płocka, aby w sytuacji kiedy widzą, że osoba bezdomna przebywa w miejscu, gdzie jej życie i zdrowie może być zagrożone – o zgłaszanie takich przypadków do Straży Miejskiej lub Policji. Służby te dowiozą bezdomnych do ogrzewalni.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze