Abp Gądecki o relacjach polsko-żydowskich: nie dajmy się ponieść emocjom
Trzeba się modlić w intencji relacji polsko-żydowskich, aby nie zostało zatracone dobro wypracowane wspólnym wysiłkiem – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w czasie konferencji prasowej kończącej 378. Zebranie Plenarne KEP. Zaapelował, by nie dać się ponieść chwilowym emocjom.
Abp Gądecki podkreślił, że w ostatnich tygodniach relacje polsko-żydowskie były „napięte”. „Chcemy przyczynić się do tego, co jest zadaniem Kościoła, czyli do wprowadzania pokoju” – podkreślił.
„Nie możemy dać się ponieść chwilowym emocjom, ponieważ akurat jakiś jeden czy drugi akt powstaje, który ludzi nagle pobudza do takich postaw, które nie należą ani do natury chrześcijaństwa, ani do judaizmu” – podkreślił hierarcha.
Dodał, że episkopat „stara się nawoływać do wzajemnego zaufania i szacunku”. „Istnieje stała potrzeba modlitwy w intencji relacji polsko-żydowskich, aby nie zostało zatracone to dobro, które zostało wypracowane wspólnym wysiłkiem ludzi dobrej woli przez ponad 40 lat” – powiedział abp Gądecki.
Zaznaczył, że Komitet ds. Dialogu z Żydami istnieje już od 40 lat. „Tyle tekstów napisano na ten temat, tyle było przedsięwzięć różnego rodzaju i spotkań, w Polsce i za granicą, w związku z działaniami komisji mieszanej watykańsko-żydowskiej i naszego komitetu KEP ds. dialogu z judaizmem” – przypomniał przewodniczący KEP.
„Teraz, gdy dochodzą do nas głosy o nasilaniu się postaw agresywnych, zarówno ze strony Polaków jak i Żydów – którzy zaczynają się obawiać o swoją bytność w Polsce, albo też zaczynają się wypowiadać bardzo ostro w odniesieniu do Polaków – potrzeba wprowadzania ducha pokoju, który te skrajne postawy stara się mitygować i pokazać, że istnieje coś, co nas łączy o wiele bardziej ważnego niż to, co nas dzieli. To, co łączy, przekracza historię naszego narodu – to jest cała tradycja Pisma Świętego, które jest integralną częścią życia religijnego tak wspólnoty żydowskiej jak i życia religijnego Polaków, czy w ogóle chrześcijan” – ocenił przewodniczący KEP.
Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie do wspólnoty żydowskiej, w których papież mówił o tym, że narody cywilizacji chrześcijańskiej podjęły żmudna pracę wykorzenienia ze swojej mentalności wszelkich niesprawiedliwych uprzedzeń wobec Żydów oraz innych przejawów antysemityzmu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |