Poznańskie nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, fot. arch. poznańska

Abp Gądecki podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego: Bóg przyjmuje modlitwy tych, których modlitwa łączy w …

W poznańskiej katedrze 20 stycznia odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przewodniczył mu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

„Pan Bóg pokoju, przekazujący jedność, nie chce, abyśmy modlili się z osobna, tylko razem za siebie i dla siebie. Nie prosimy tylko dla siebie o darowanie winy czy o zachowanie od pokus i od złego, lecz modlimy się za wszystkich, bo wszyscy jesteśmy jedno i jeden lud tworzymy” – mówił abp Gądecki. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. członkowie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. Metropolita poznański w swoim słowie przypomniał, że Zbawiciel modlił się za wszystkich ludzi, „modlił się często i zanosił prośby do Boga, by pokazać, jak mamy postępować”. Zauważył, że Pan Bóg przyjmuje modlitwy tych, których modlitwa łączy w jedno.

fot. arch. poznańska


Abp Gądecki zaznaczył, że droga ekumeniczna definiowana jest jako wymiana darów. Za tą definicją kryje się przekonanie, że każdy Kościół może wnieść swój wkład w dzieło przywracania jedności. Zwrócił uwagę, że od Kościołów i wspólnot zrodzonych z reformacji Kościół katolicki nauczył się przede wszystkim centralnej roli słowa Bożego w życiu Kościoła, a od Kościołów prawosławnych katolicy mogą nauczyć się wiele o synodalności i kolegialności biskupów. „Kościół katolicki może wnieść jako szczególny dar do dialogu ekumenicznego dowartościowanie powszechności Kościoła. Możemy ukazać, że jedność i wielość nie są przeciwstawne, ale się wspierają” – stwierdził metropolita poznański. Podkreślił, że chrześcijanie, ochrzczeni w jednym Duchu, mają trwać w Bożym pokoju, zgodzie i wspólnocie.

>>> Franciszek do Polaków: módlcie się o jedność chrześcijan

W kazaniu ks. superintendent Sławomir Rodaszyński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, zaznaczył, że Bóg jest ekumeniczny i otwarty wobec Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego. Nawiązując do fragmentu Ewangelii wg św. Jana o winnym krzewie, zauważył, że wyznanie Jezusa, iż On jest winnym krzewem, oznacza obecność Jezusa w każdym miejscu i sytuacji, także dotyczącej doświadczanej przez nas pandemii. „Ja jestem – mówi Jezus – w tych, którzy chorują, cierpią, opłakują stratę bliskich. Jestem w tych, którzy jako lekarze poświęcają swój czas, zdrowie, a nawet życie dla innych” – tłumaczył ks. superintendent Rodaszyński. Zwrócił uwagę, że Jezusowe słowa, abyśmy trwali w Jego miłości, skierowane są nie tylko do wierzących w Niego, ale i do wątpiących. „Bóg jest spragniony bliskości z nami. Nie oczekuje na człowieka w miejscu, ale go szuka” – mówił. Podkreślił, że Poznańska Grupa Ekumeniczna wyraża miłość w różnorodności, „abyśmy uwierzyli Chrystusowi, a najlepszą drogą, aby w Bogu odnaleźć swoją przyszłość, jest pokora i posłuszeństwo.

ks. superintendent Sławomir Rodaszyński, fot. arch. poznańska

Poznańska Grupa Ekumeniczna działa od 2001 roku. W jej skład wchodzą duchowni sześciu wspólnot chrześcijańskich: prawosławnej, rzymskokatolickiej, ewangelicko-metodystycznej, ewangelicko-augsburskiej, polskokatolickiej i zielonoświątkowej. Hasłem trwającego w dniach od 18 do 25 stycznia 2021 r. Tygodnia Ekumenicznego są słowa: „Trwajcie w miłości mojej, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze