abp Stanisław Gądecki, fot. episkopat.pl

Abp Gądecki: potrzebna jest lepsza polityka – najcenniejsza forma miłości społecznej

– Zwracam się do Ciebie Matko Najświętsza wyjednaj nam u Chrystusa łaskę żywej wiary. Przymnóż nam wiary w to, że – mimo trudności – możemy zmienić siebie i świat dookoła nas na lepsze! – modlił się podczas Apelu Jasnogórskiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Stanisław Gądecki zapalił specjalną świecę jako znak naszej jedności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata. Jasna Góra dołącza do maratonu modlitwy o ustanie pandemii. – W jedności z papieżem Franciszkiem, z wszystkimi polskimi biskupami – ogarniam serdeczną modlitwą całą wspólnotę Kościoła w Polsce, wszystkich naszych rodaków w ojczyźnie i na obczyźnie. Wszystkich, którzy odbywają kwarantannę, tych, którzy chorują, którzy boją się o swój los i los swoich bliskich, tych, którzy pracują z oddaniem w całej służbie medycznej i innych służbach publicznych. Modlę się również za zmarłych oraz za tych, którzy w tych dniach stracili swoich bliskich – mówił w rozważaniach apelowych przewodniczący Episkopatu Polski.

>>> Patriotyzm nie tylko od święta

Obecna pandemia dowiodła, że nikt nie uratuje się sam, że naprawdę nadeszła godzina, aby zrodziło się marzenie o bardziej braterskim społeczeństwie. Jest ono możliwe, ponieważ struktura duchowa życia ludzkiego jest określana przez miłość, która prowadzi nas do szukania tego, co lepsze dla życia duchowego i materialnego naszych bliźnich. (abp Stanisław Gądecki)

Biskup zwrócił uwagę na współodpowiedzialność za budowę społeczeństwa, które pragnie i potrafi włączać, integrować oraz nieść ulgę temu, kto cierpi. – Społeczeństwa, w którym nie może być odmówione nikomu prawo do życia, skoro zaś prawa nie mają granic, dlatego nikt nie powinien zostać z nich wykluczony, bez względu na to, gdzie się urodził – mówił przewodniczący KEP. Zauważył, że „potrzebne są nasze serca otwarte na ludzi uciekających przed wojnami, prześladowaniami, katastrofami naturalnymi, przed pozbawionymi skrupułów przemytnikami. Otwarte na ludzi wyrwanych ze swoich miejsc pochodzenia, na migrantów, którzy powinni zostać przyjęci, chronieni, promowani oraz integrowani”.

>>> Rozpoczyna się różańcowy maraton z papieżem – dziś w Anglii, 3 maja na Jasnej Górze

fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Abp Gądecki podkreślał, że należy zachować właściwą równowagą między ochroną praw obywateli a gwarancją przyjęcia oraz pomocy dla migrantów, potrzebne są korytarze humanitarne, „zapewnienie schronienia, bezpieczeństwa i podstawowych świadczeń; ofiarowanie możliwości pracy i formacji; sprzyjanie łączeniu rodzin; ochronie młodocianych”. – Potrzebne są zarządzania globalne, które podejmą projekty na dłuższą metę, wychodząc poza pojedyncze sytuacje nadzwyczajne, w imię solidarnego rozwoju wszystkich ludów – mówił. Zauważył, że „potrzebna jest lepsza polityka – będąca jedną z najcenniejszych form miłości społecznej – taka, która odda się na służbę dobru wspólnemu i będzie dążyć do zapewnienia wszystkim możliwości rozwoju własnych zdolności. Polityka skoncentrowana na godności człowieka, a nie na jego zniewoleniu przez gospodarkę”. – Potrzebna jest nie tylko polityka nakierowana na ubogich, ale polityka „z” ubogimi i „polityka ubogich” – mówił abp Gądecki Jak zaznaczył, w tym kontekście rola Kościoła nie może ograniczać się tylko do sfery prywatnej. – Wierni nie mogą wyrzec się politycznego wymiaru swojej egzystencji, który zakłada stałe zwracanie uwagi na dobro wspólne i troskę o integralny rozwój człowieka według zasad ewangelicznych – podkreślał.

Metropolita poznański prosił Jasnogórską Królową, by w Polsce – pomimo wszelkich różnic między nami – zapanował ład, zgoda, wzajemny szacunek oraz wrażliwość na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka. Abp Gądecki w godzinie apelowej łaski powierzał Maryi Kościół, naszą Ojczyznę oraz wszystkich Rodaków w kraju i na obczyźnie.

Dziękujemy w szczególności za pociechę z racji czekającej nas beatyfikacji Twego wiernego Sługi, kardynała Stefana Wyszyńskiego, niezłomnego promotora Ładu Bożego w naszym kraju. Naucz nas – za jego wzorem – nie tylko rozwijać siebie samych, ale także budować bardziej sprawiedliwy i braterski świat w codziennych osobistych oraz społecznych relacjach, w polityce i w instytucjach. (abp Stanisław Gądecki)

Przewodniczący KEP zauważył, że naszym czasom towarzyszy wiele przeszkód i nieszczęść. Wymieniał wśród nich: manipulację oraz deformację takich pojęć jak demokracja, wolność, sprawiedliwość; egoizm i brak zainteresowania dobrem wspólnym; dominacja logiki rynku opartego na korzyści i kulturze wykluczenia; bezrobocie, ubóstwo; nierówne prawa oraz ich wynaturzenie, handel ludźmi, uprzedmiotowienie kobiet, a następnie zmuszanie ich do aborcji, wykorzystanie seksualne; praca niewolnicza, przestępczość zorganizowana; handel organami; uporczywe dzielenie ludzi i budowanie między nimi murów. Jak zaznaczył „pośród tych nieszczęściach idzie o problemy globalne, które domagają się globalnych rozwiązań”. – Aby to wszystko mogło się dokonać, potrzebna jest nam wiara – podkreślał zwracając się do Maryi: „wyjednaj nam u Chrystusa łaskę żywej wiary. Przymnóż nam wiary w to, że – mimo trudności – możemy zmienić siebie i świat dookoła nas na lepsze!”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze