Abp Gądecki: strzeżmy się zuchwalstwa i bylejakości
Zuchwalstwo i bylejakość – to dwie pułapki, w które może wpaść człowiek wierzący – mówił do pątników w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył uroczystościom odpustowym w znanym miejscu pielgrzymkowym mieszkańców Wielkopolski i Śląska.
W nawiązaniu do Ewangelii o przechodzeniu przez „ciasną bramę” metropolita poznański przestrzegał przed pułapką zuchwalstwa. „Polega ono na tym, że odrzucamy wiarę i trud, jaki należy włożyć we własne zbawienie, bo uważamy się za doskonałych i nie posiadających większych wad i grzechów. Wiąże się to z fałszywym rozumieniem miłosierdzia Bożego, pojmowanego jako pobłażliwość dla ludzkich grzechów i głupoty” – mówił abp Gądecki.
>>> Bp Adam Wodarczyk: nieraz do swoiście pojmowanego „dobrego tonu” należą drwiny z nauki Kościoła
„Druga pułapka to bylejakość. To życie w przekonaniu, że rozwój wewnętrzny i osiągnięcie pełni zbawienia przyjdzie samo, bez naszego wysiłku” – zauważył metropolita poznański. Przekonywał, że „los żadnego człowieka nie został odgórnie przesądzony, zbawienie zależy od tego, czy zechcemy przyjąć udzielony nam dar i odpowiedzieć na niego życiem pełnym miłości do Boga i bliźniego”.
Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że Ewangelia jest Dobrą Nowiną nawet wtedy, gdy mówi o wiecznym potępieniu, ponieważ ostrzeżenie jest znakiem miłości. „To naprawdę niezwykłe, że w Ewangelii wszystko bez wyjątku jest słowem miłości, nawet słowa o potępieniu wiecznym. Zbawiciel wzywa nas w ten sposób, abyśmy nasze życie traktowali z należytą powagą. Żebyśmy nie wykorzystywali miłosierdzia Bożego do bagatelizowania grzechu” – mówił abp Gądecki.
>>> W pielgrzymce kobiet w Piekarach Śląskich brało udział ok. 60 tys. wiernych
Metropolita poznański zauważył, że pomocą na drodze do zbawienia jest Matka Boża. „Macierzyństwo Maryi trwa nieustannie w Kościele jako pośrednictwo wstawiennicze, ponieważ to Ona stała się bramą, przez którą Bóg – w osobie Jezusa Chrystusa – zstąpił na ziemię. Ale też Ona – przez swoją w pełni wolną decyzję – staje się bramą, przez którą Chrystus wchodzi w nasze życie” – mówił abp Gądecki.
Słynący łaskami obraz Matki Boskiej Pocieszenia znajduje się w kościele w Górce Duchownej od XV wieku. W odpuście pod koniec sierpnia uczestniczy kilka tysięcy wiernych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |