Abp Gądecki: za pontyfikatu Jana Pawła II polscy biskupi podczas wizyty „ad limina” nie musieli wiele mów …
Trwa konferencja prasowa dotycząca zbliżającej się wizyty polskich biskupów „ad limina” oraz rozpoczynającego się niebawem synodu.
Wizyta „ad limina”
Wizyta „ad limina apostolorum” każdej krajowej konferencji episkopatu jest wyrazem jedności Kościoła partykularnego z Ojcem Świętym. Składana jest zwykle co 5 lat, jednak z powodu pandemii oraz kalendarza papieża Franciszka termin wizyty Episkopatu Polski został przełożony. Poprzednia wizyta „ad limina” polskich biskupów w Rzymie odbyła się bowiem w 2014 r.
Centralne wydarzenia każdej takiej wizyty to audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii. Pierwsza grupa polskich biskupów rozpocznie wizytę 4 października, a ostatnia grupa zakończy wizytę 30 października. Koordynatorem wizyty polskich biskupów na miejscu został ks. Adam Sycz, rektor Instytutu Polskiego w Rzymie.
Wizyta ma trzy cele – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jest to wizyta u grobów apostołów św. Piotra i św. Pawła, przedstawienie sytuacji Kościoła w Polsce Ojcu Świętemu oraz wzrost wiary. Nie chodzi tylko o to, aby dokonała się rzecz administracyjna w dziedzinie sprawozdawczości, idzie też o to, aby każdy Kościół lokalny mógł wzrastać w wierze.
>>> Wizyta „ad limina Apostolorum” polskich biskupów rozpocznie się 4 października
Pytany o to, czy biskupi spodziewają się w czasie wizyty trudnych pytań dotyczących kwestii molestowania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne, abp Gądecki odpowiedział: „Skoro problem istnieje i skoro istnieje nie tylko w Polsce, to trzeba się ustosunkować do tej sprawy, wychodząc do Ojca Świętego i potem usłyszeć, co Ojciec Święty na ten temat sądzi. Ostatnio biskupi francuscy podczas wizyty ad limina, która poprzedza naszą, mieli bardzo długą rozmowę z Ojcem Świętym. Wydaje mi się, że żadnego tematu nie można unikać, także tematów trudnych, a może nawet w szczególności trudnych. Dlatego zakładam, że w tej rozmowie z Ojcem Świętym będzie poruszony również ten temat jako jeden z głównych, ale nie najgłówniejszy, dlatego, że najgłówniejszym jest odbudowa wiary”.
Przed wizytą każda z polskich diecezji przygotowała szereg specjalnych sprawozdań, które posłużą w tej chwili jako materiał do dyskusji księży biskupów zarówno w Kongregacjach, jak i na bezpośrednim spotkaniu z Ojcem Świętym – poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Biskupi będą uczestniczyć w wizycie „ad limina” w czterech grupach podzielonych według prowincji kościelnych, z których każda będzie przebywać w Rzymie przez tydzień. Pierwsza grupa (od 4 października) obejmie: archidiecezję warmińską razem z diecezjami elbląską i ełcką, archidiecezję białostocką z diecezjami drohiczyńską i łomżyńską, archidiecezję lubelska z diecezjami sandomierską i siedlecką oraz archidiecezję przemyską z diecezjami rzeszowską i zamojsko-lubaczowską.
Druga grupa (od 11 października) obejmie: archidiecezję gdańską z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezję szczecińsko-kamieńską z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezję poznańską z diecezją kaliską oraz archidiecezję wrocławską z diecezjami legnicką i świdnicką.
>>> Watykan wznawia wizyty „ad limina apostolorum”
Trzecia grupa (od 18 października) obejmie: archidiecezję warszawską z diecezjami warszawsko-praską i płocką oraz ordynariatem polowym Wojska Polskiego, archidiecezję gnieźnieńską z diecezjami bydgoską i włocławską, archidiecezję łódzką z diecezją łowicką, archidiecezję częstochowską z diecezjami radomską i sosnowiecką oraz trzy diecezje greckokatolickie: archidiecezję przemysko-warszawską z diecezjami wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską.
Czwarta grupa (od 25 października) obejmie: archidiecezję krakowską z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezję katowicką z diecezjami gliwicką i opolską.
Na wizytę „ad limina” udadzą się biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy, nie biorą natomiast w niej udziału biskupi seniorzy.
W trakcie pobytu w Wiecznym Mieście, każda z grup będzie sprawowała liturgię w czterech wielkich bazylikach Rzymu: bazylice św. Piotra, bazylice św. Jana na Lateranie, bazylice Matki Bożej większej i bazylice św. Pawła. Każda też z grup odprawi w czwartek o godz. 7.10 mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II.
„Za pontyfikatu Jana Pawła II polscy biskupi podczas wizyty „ad limina” nie musieli wiele mówić. Papież był znakomicie zorientowany w naszych sprawach” – powiedział abp Gądecki.
Przewodniczący KEP wyjaśnił również, że wizyta „ad limina” ma przede wszystkim trzy cele – jest pielgrzymką do grobu apostołów, umocnieniem wiary oraz złożeniem sprawozdania z działań podejmowanych w diecezjach.
>>> Abp Gądecki podał szczegóły wizyty ad limina apostolorum polskich biskupów
Synod
„Różnica między wcześniejszymi synodami, a tym, który się zbliża, polega na zupełnie nowej strukturze. To nie jest synod na konkretny temat. Ten synod ma być ćwiczeniem słuchania, którego dzisiaj bardzo brakuje” – dodał abp Gądecki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |