Zdjęcie poglądowe Fot. Jan Jeliński

Abp Gądecki: życie zakonne intensyfikuje poziom życia chrześcijańskiego przez oderwania się od dóbr doczesnych

„Podczas gdy życie chrześcijańskie bazuje na zachowywaniu przykazań, to życie zakonne podnosi oraz intensyfikuje poziom życia chrześcijańskiego przez przyjęcie bardziej radykalnego oderwania się od dóbr doczesnych i wszystkiego, co nie odnosi się bezpośrednio do Boga” – mówił 2 lutego do zakonników i zakonnik abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. z okazji święta Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Razem z metropolitą poznańskim w Eucharystii modlili się biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej, a także generałowie zakonów, matki i ojcowie prowincjalni, siostry i bracia zakonni, członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego i instytutów świeckich.

W homilii przewodniczący KEP zauważył, że profesja zakonna jest rozwinięciem konsekracji opartej na chrzcie świętym. Podkreślił, że „życie zakonne jest jakby dalszą, pełniejszą i doskonalszą kontynuacją życia chrześcijańskiego rozpoczętego na chrzcie świętym”.

Abp Gądecki stwierdził, że konsekracja jest ze swej natury nastawiona na świętość, „jest stopniowym jednoczeniem się z Bogiem przez wierne pełnienie Jego woli, aby coraz bardziej wzrastać w miłości ku Bogu i ludziom”.

– Oddając się Jezusowi Chrystusowi w sposób całkowity i niepodzielny zakonnik staje się w sposób sakramentalny uczestnikiem śmierci i zmartwychwstania Odkupiciela. Dzięki niej zanurza się w tajemnicę paschalną, przez co umiera razem z Jezusem Chrystusem, by stać się uczestnikiem nowego życia – zauważył metropolita poznański.

>>> Prymas Polski do członków zakonów: jesteście, by oddychać i żyć z Kościołem

fot. PAP/Paweł Jaskółka

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na brak radości i energii u niektórych osób konsekrowanych, na panującą w ich wnętrzu pustkę. Stwierdził, że źródłem takiego stanu jest brak zjednoczenia z Jezusem. Prawdziwa przyczyna jest taka, że „w naszych ramionach nie trzymamy już Jezusa”.

– Jeśli osobom konsekrowanym brakuje słów błogosławiących Boga i innych, jeśli brakuje radości, jeśli brakuje energii, jeśli życie braterskie jest tylko trudem, to nie dlatego, że jesteśmy ofiarami kogoś lub czegoś, lecz prawdziwa przyczyna jest ta, że «w naszych ramionach nie trzymamy już Jezusa» – przekonywał przewodniczący KEP.

Podkreślił, że jeśli „ramiona konsekrowanego i konsekrowanej nie obejmują Jezusa, wtedy obejmują pustkę, którą próbują wypełnić innymi rzeczami. Obejmować Jezusa naszymi ramionami, to jest «przepis» na odnowę życia zakonnego. Gdy nie obejmujemy Jezusa, wtedy serce zamyka się w goryczy”.

Abp Gądecki podziękował za obecność i posługę osób konsekrowanych w Kościele, które, gdy wiernie realizują swoje powołanie, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego – przyczyniają się do tego, że Bóg jest bardziej znany i kochany”.

W archidiecezji poznańskiej oprócz zgromadzeń zakonnych posługują także dziewice konsekrowane, członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego i instytutów świeckich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze