rybak, ryby, łowienie

fot. pixabay

Abp Galbas: na czym tak naprawdę polegał cud złowienia ryb?

Pozwólmy Chrystusowi „się złowić” – mówił abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w Bazylice NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Podczas wspólnej modlitwy biskupi zawierzyli archidiecezję katowicką opiece Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

– Modlę się, aby Maryja modliła się za mnie w każdej chwili mojej posługi w archidiecezji katowickiej. Proszę, aby było jak najmniej błędów i sytuacji, w których zwyciężać będzie moja wola i pycha. Wiem, że jest to nie do uniknięcia, ale proszę, aby jak najmniej ludzi było z tego powodu zranionych – powiedział na początku homilii abp Galbas. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii, zwrócił uwagę na kryzys pustych sieci Piotra, którego doświadcza także współczesny człowiek. – Starasz się, robisz wszystko, jak najlepiej potrafisz i nic z tego. Chcesz być jak najlepszą żoną, mężem, rodzicem, księdzem, pracownikiem i nie wychodzi – mówił do zgromadzonych w Piekarach wiernych.

>>> Abp Galbas w Katowicach: pomóżcie mi być biskupem!

Abp Adrian Galbas, fot. PAP/Zbigniew Meissner

Kryzys pustych sieci

Zauważył, że w radzeniu sobie w kryzysie pustych sieci nie można liczyć na pomoc ze strony świata, który często sam tkwi w podobnym kryzysie. Zwrócił uwagę, że pociechę i pomoc odnaleźć można w Ewangelii opisującej sytuację pierwszego z apostołów. – Popatrzymy na to, co zrobił Piotr. On przede wszystkim wpuścił Jezusa do swojej łodzi. Wcześniej chociaż miał dobre sieci i dobrą łódź, chociaż pracował przez całą noc, łowił bez Chrystusa – podkreślił abp Galbas. Zachęcał, aby w sytuacjach kryzysowych pytać siebie o miejsce i rolę Chrystusa w życiu konkretnego człowieka. Przestrzegał przed niebezpieczeństwem zredukowania osobistej relacji z Jezusem do „krzyżyka, obrzędu, religijności, zwyczaju”. – Chrystus umarł na krzyżu, zmartwychwstał i żyje. On zna nas po imieniu. On jest zainteresowany naszym życiem i tym wszystkim, co przeżywamy każdego dnia – przypomniał.

Jezus
fot. YouTube

Piotr, który posłuchał i zaufał

Biskup zwrócił też uwagę na postawę Piotra, który posłuchał Chrystusa i zaufał jego słowom, chociaż z logicznego i ludzkiego punktu widzenia nie miały one większego sensu. Zauważył, że rada Jezusa dla doświadczonego rybaka musiała zabrzmieć dziwnie i absurdalnie, bo przecież ryby łowi się w nocy, a nie w dzień. – Piotr w ewangeliczny sposób zaufał Jezusowi. Nie jest to proste. Wymaga osobistej relacji z Chrystusem i jest możliwe tylko wtedy, kiedy wierzymy, że On naprawdę zmartwychwstał, żyje i troszczy się o nasze życie – tłumaczył abp koadiutor. – To, o co nas prosi Pan Jezus czasem jest dla nas trudne, rzadko jest bardzo trudne, ale nigdy nie jest za trudne – przekonywał na przykładzie Piotra.

Zauważył, że podobna sytuacja miała miejsce także w Kanie Galilejskiej. Abp Galbas przytoczył słowa Maryi: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”. – To jest ostatnie zdanie Maryi zapisane w Ewangelii. Jedyne zdanie powiedziane bezpośrednio do sług, do uczniów, do Kościoła. Jedyne, które Maryja mówi do nas dzisiaj w Piekarach: Zróbmy wszystko cokolwiek mówi nam jej Syn! – zaapelował.

Na czym polegał ten cud?

Przywołując na zakończenie historię powołanego apostoła, arcybiskup koadiutor podkreślił, że „cud nie polegał na tym, że Piotr złowił mnóstwo ryb, ale że Jezus złowił Piotra”. – Tego sobie życzmy, abyśmy pozwolili „łowić się” Chrystusowi i nie pozwalali, aby nas zwyciężał kryzys pustych sieci. W tym wszystkim niech nam pomaga Maryja – zakończył. Mszę św. pod przewodnictwem abp Skworca wraz z abp koadiutorem koncelebrowali dziekan dekanatu piekarskiego ks. Damian Wojtyczka oraz proboszcz i kustosz Bazyliki Piekarskiej ks. Mirosław Godziek.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze