
PAP/Tomasz Gzell
Abp Galbas w Niedzielę Biblijną: nie rozstawajmy się z Biblią
– Nie rozstawajmy się z Biblią, w niej utwierdzajmy naszą nadzieję – mówił abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy św. sprawowanej dziś, w Niedzielę Biblijną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Abp Galbas zadał też uczestnikom liturgii pytanie: Co by powiedziała twoja Biblia, gdyby mogła mówić? Czy jest szczęśliwym i kochanym, czy też zaniedbanym i porzuconym przedmiotem?
W Niedzielę Biblijną rozpoczynającą XVII Tydzień Biblijny pod hasłem „Zmartwychwstały Chrystus – nasza Nadzieja chwały” Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył metropolita warszawski abp Adrian Galbas. W czasie liturgii odczytano czytania wraz z rozbudowanymi komentarzami.
W homilii abp Galbas nawiązał do Ewangelii oraz fragmentu z Dziejów Apostolskich, gdzie pojawia się postać Apostoła Piotra. Podkreślił, że choć przedstawione wydarzenia dzieli zaledwie kilka tygodni – trudno uwierzyć, że jest to ta sama osoba. Ewangelia rozpoczyna się od najsmutniejszego chyba zdania, które wypowiada Piotr „idę łowić ryby”. – To Piotr, który chce wrócić do dawnego życia, Piotr bez perspektyw – powiedział kaznodzieja. Tymczasem Piotr z Dziejów Apostolskich, który staje przed Sanhedrynem to ktoś zupełnie inny, odważny, kto wygłasza kerygmat – istotę każdego przepowiadania.
Abp Galbas zwrócił uwagę, że „terapia”, która pomogła Piotrowi to Miłosierdzie. – Przyszedł Zmartwychwstały Pan i powiedział, że Piotra chce. Nie pyta o przeszłość ale o teraźniejszość i o to, co będzie – powiedział.

Podkreślił, że miłosierdzia się nie pojmuje ale kontempluje a potem naśladuje, do czego jesteśmy w tym Roku Jubileuszowym szczególnie zaproszeni. Wyjaśnił, że doświadczywszy, jak miłosierny jest Ojciec, mamy wychodzić z naszym miłosierdziem do wszystkich słabych i tych, którzy tego miłosierdzia potrzebują.
Nawiązując do rozpoczynającego się XVII Tygodnia Biblijnego abp Galbas powiedział, że dla chrześcijanina każdy dzień powinien być dniem biblijnym, każdy tydzień – tygodniem biblijnym, podobnie jak każdy miesiąc i rok. – Życie powinno być biblijne – podkreślił. – Nie rozstawajmy się z Biblią, w niej utwierdzajmy nasza nadzieję – zaapelował.
Na koniec podzielił się osobistym doświadczeniem i pytaniem, które usłyszał kiedyś na rekolekcjach, jako młody ksiądz. „Co by powiedziała twoja Biblia, gdyby mogła mówić?” – Czy byłaby szczęśliwym, kochanym, czy też zapomnianym i porzuconym przedmiotem? – wyjaśnił kaznodzieja.
– Dźwięczy we mnie to pytanie od przeszło 30 lat. Jest okazją do rachunku sumienia i do nawracania – powiedział abp Galbas. Zostawiam to pytanie wam: co by powiedziała twoja Biblia – dodał. Na zakończenie Mszy św. życzył wszystkim pięknej niedzieli i pięknego Biblijnego Tygodnia.

W Niedzielę Biblijną przypada Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Tego dnia w wielu miejscach odbywa się czytanie Słowa Bożego. W tym roku rozważany jest szczególnie Pierwszy i Drugi List do Koryntian oraz Pierwszy List św. Piotra.
W czasie Tygodnia Biblijnego odbywają się liczne inicjatywy ogólnopolskie i diecezjalne, jak sympozja, rekolekcje czy modlitewne spotkania członków diecezjalnego „Dzieła Biblijnego”. Wiele parafii przygotowuje też tzw. „Drogę Światła”. W większości Seminariów Duchownych w tym czasie organizowany jest też ogólnopolski konkurs biblijny dla alumnów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |