abp Paul Richard Gallagher, fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Abp Gallagher na Forum GLOBSEC: solidarność drogą do pokoju

Nikt nie jest samotną wyspą i wszyscy jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za wszystkich. W kontekście solidarności i budowania globalnego pokoju mówił o tym w Bratysławie szef watykańskiej dyplomacji. Abp Paul Gallagher uczestniczy w trzydniowym Forum GLOBSEC, które poświęcone jest tym roku kontynuacji wsparcia dla Ukrainy, wzmacnianiu odporności Europy w obliczu wojny oraz łagodzeniu globalnych konsekwencji konfliktu poprzez dialog.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał, że od rosyjskiej agresji na Ukrainę minęło już 460 dni i budowanie bezpieczeństwa i pokoju pozostaje największym wyzwaniem. Zauważył zarazem, że nie można zapominać o dramatycznych skutkach konfliktów w innych krajach świata. W tym kontekście wymienił Somalię, Afganistan, Demokratyczną Republikę Konga i Jemen. Cytując XVII-wiecznego poetę Johna Donne’a przypomniał, że żaden człowiek nie jest samotną wyspą, a utrata nawet najmniejszej grudy ziemi jest stratą dla całej Europy. Za św. Janem Pawłem II watykański dyplomata dodał, że solidarność jest cnotą, czyli „mocną i wytrwałą determinacją, by poświęcić się dobru wspólnemu; to znaczy dobru wszystkich i każdego z osobna, ponieważ wszyscy jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za wszystkich”.

Droga do globalnego pokoju

Abp Gallagher zaakcentował solidarność jako drogę budowania globalnego pokoju. Przypomniał, że ogólny dobrobyt wielkiej rodziny ludzkiej zależy od dobrobytu każdego z nas we wszystkich zakątkach świata. Podkreślił, że cierpienie innych powinno pociągać za sobą aktywne i odpowiedzialne zaangażowanie skutkujące konkretem pomocy. Watykański sekretarz ds. relacji z państwami zauważył, że przez ostatnie 60 lat, począwszy od papieża Jana XXIII w 1963 r., w szczytowym okresie zimnej wojny, a następnie przez wszystkich jego następców, Kościół katolicki wzywał do pokoju i sprawiedliwości na świecie, podkreślając potrzebę uznania godności każdej osoby ludzkiej oraz potrzebę międzynarodowej współpracy i solidarności w celu promowania praw człowieka i pokoju.

>>> Abp Gallagher: wojna w Ukrainie skończy się, choć nie w sposób, jaki wyobrażają sobie Zełenski czy Putin

Nawiązał do przemówienia papieża Franciszka na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie podkreślał potrzebę konsolidacji multilateralizmu jako wyrazu odnowionego poczucia globalnej współodpowiedzialności i solidarności opartej na sprawiedliwości.

Encyklika „Fratelli tutti”

Abp Gallagher wskazał, że wciąż niedocenionym dokumentem pozostaje papieska encyklika „Fratelli tutti”, gdzie słowo solidarność pojawia się kilkadziesiąt razy, przypominając nam o potrzebie dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby sprostać pilnym wyzwaniom naszych czasów. Abp Gallagher podkreślił, że tylko solidarność jest w stanie przełamać przekleństwo ludzkiego egoizmu i przynieść długotrwały pokój, który nie jest po prostu brakiem konfliktu, ale obecnością sprawiedliwości, harmonii i współpracy w naszym świecie.

„Solidarność i pokój są dwiema stronami tego samego medalu – mówił w Bratysławie abp Gallagher – ponieważ pokoju nie można osiągnąć bez solidarności, a solidarność nie może istnieć bez pokoju”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze