abp Paul Richard Gallagher, fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Abp Gallagher w Turcji: potrzeba autentycznego świadectwa

Arcybiskup Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi przebywa obecnie w Turcji na Forum Dyplomacji Antalya 2024. Podczas Mszy św. w Stambule powtórzył apel papieża o „autentyczne chrześcijańskie świadectwo pośród dzisiejszej trzeciej wojny światowej w kawałkach”.

Watykański „minister spraw zagranicznych” bierze udział w forum, które zgromadziło głowy państw, ministrów, dyplomatów, liderów biznesu i naukowców w dniach 1-3 marca „w celu omówienia pilnych globalnych kwestii i wyzwań”, podkreślają tureccy organizatorzy.

Motto tegorocznego forum brzmi „Advancing Diplomacy in Times of Turmoil” – „Rozwój dyplomacji w czasach zawirowań” odbywa się ono pod patronatem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana i jest organizowane z inicjatywy tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych.

>>> Nuncjusz abp Tomasz Grysa: zaproszenie ambasadora Rosji do nuncjatury w Warszawie, to nie był błąd [ROZMOWA]

W swojej trzeciej edycji forum ma na celu zbadanie pokojowych sposobów wyjścia z globalnych zawirowań poprzez dyskusje panelowe, przemówienia i możliwości nawiązywania kontaktów w celu promowania dialogu i współpracy. Na stronie internetowej konferencji wymieniono międzynarodowe wyzwania, które są tam omawiane: „trwające wojny, akty terroryzmu, nielegalna migracja, wzrost ksenofobii i islamofobii, nieprzewidziane zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, zmiany klimatu, klęski żywiołowe, pandemie i rosnące różnice społeczno-gospodarcze”.

Abp Gallagher przybył do Turcji w środę, gdzie odprawił Mszę św. w katedrze Ducha Świętego w Stambule. W czwartek przedstawiciel Watykanu spotkał się z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem I. Podczas Mszy św. watykański „minister spraw zagranicznych” przypomniał również o zbliżającej się jedenastej rocznicy wyboru papieża Franciszka 13 marca 2013 r., wzywając ludzi do „szczególnej modlitwy za papieża”.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Dla wszystkich katolików w Turcji, zarówno tych obrządku łacińskiego, jak i tych różnych obrządków wschodnich, watykański dyplomata powiedział, że papież jest „widzialnym źródłem i fundamentem jedności wiary i komunii całego Kościoła”. Z tego powodu, powiedział, „modlimy się za Ojca Świętego, szczególnie dzisiaj, aby jako pasterz całego Kościoła umacniał nas w wierze i miłości oraz prowadził Kościół z ufnością”.

Abp Gallagher powiedział, że jest zachwycony spotkaniem ze społecznością katolicką tego obszaru znanego jako „Ziemia Święta Nowego Testamentu”, miejsce pierwszych ośmiu soborów ekumenicznych, a także z pastorami i przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich w Turcji. „Jako chrześcijanie, wszyscy jesteśmy częścią tej samej rodziny dzieci Bożych i dzielimy tę samą wiarę w Chrystusa i Kościół, który założył. Idźmy naprzód razem” – zachęcał Gallagher.

Obchody 1700. rocznicy Pierwszego Ekumenicznego Soboru Nicejskiego w 2025 r. nazwał „pomyślną okazją” do wzmocnienia naszej jedności jako członków Kościoła Chrystusowego. Na tym soborze przywódcy Kościoła ogłosili pierwszą wersję Credo, które później stało się Credo Nicejsko-Konstantynopolitańskim po II Soborze Ekumenicznym w Konstantynopolu. „Mamy nadzieję, że nadchodzące obchody rocznicowe wzmocnią wiarę wszystkich chrześcijan”, życzył sekretarz ds. stosunków z państwami.

Arcybiskup przypomniał również o niezliczonych niewinnych ludziach, którzy cierpią dziś w wojnach i konfliktach. „W tak wielu niewinnych, cierpiących, sprawiedliwych, którzy są prześladowani lub uciszani przez ludzi głuchych na orędzie zbawienia Jezusa Chrystusa, trwa historia cierpiącego sługi Bożego i prześladowanego sprawiedliwego, który został zdradzony przez swoich i prześladowany przez potężnych i skazany na straszną śmierć na krzyżu” – powiedział abp Gallagher.

>>> Siłą naszej dyplomacji są wartości [ROZMOWA]

Przypomniał, że „Pan był niewinną ofiarą par excellence”. „Niezależnie od cierpienia Jezusa, Jego przesłanie jest pełne nadziei, ponieważ na końcu Jego misji nie ma śmierci, ale życie. Dlatego my, jego uczniowie, podobnie jak nasz Mistrz, nie możemy szukać sukcesu, ale tylko woli Bożej, oddając się na służbę innym, czyniąc się małymi i oddając życie za innych” – powiedział abp Gallagher. Przyznał, że „często oznacza to upokorzenie i porażkę przed innymi, ale jest to jedyna droga dla każdego prawdziwego ucznia Jezusa Chrystusa”.

„Pan pokazał swoim życiem, że ta droga jest możliwa” – powiedział abp Gallagher przypominając, jak papież Franciszek zachęcał chrześcijan w tym samym kościele dziesięć lat temu, aby byli autentycznie prowadzeni przez Ducha Świętego. „W kontekście międzynarodowym, który Ojciec Święty od dawna definiuje jako trzecią wojnę światową w kawałkach jesteśmy wezwani przede wszystkim do bycia autentycznymi chrześcijanami, zdolnymi pozwolić się prowadzić Duchowi Świętemu, nie ulegając pokusie przeciwstawienia się Mu. Wiemy, że Duch Święty niweczy nasze plany i projekty, ale posuwa Kościół naprzód. Kościół jest bowiem jednością w różnorodności” – powiedział watykański „minister spraw zagranicznych”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze