fot. unplash

Abp Górzyński: od zrozumienia tajemnicy Krzyża zależy rozumienie naszego życia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczął się w Kościele Wielki Tydzień. Centralna Msza św. w archidiecezji warmińskiej odbyła się w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Liturgii przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Msza święta rozpoczęła się od poświęcenia palm i procesji na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. – Palma to znak zwycięstwa. Procesja z palmami zawiera w sobie radość, która poprzedza radość z procesji rezurekcyjnej. Jest to jednak radość niepełna, gdyż pełna będzie w poranek Wielkanocny – tłumaczy ks. prof. Władysław Nowak i dodaje, że zwyczaj procesji rozwinął się w IV w.

EPA/FRANCIS R. MALASIG

– W XI w. zaczęto błogosławić i święcić palmy. Do dziś to robimy, a palmy – dziś poświęcone – w przyszłym roku zostaną spalone, a popiół z nich będzie służył do posypania głów popiołem w Środę Popielcową – mówi ks. Nowak.

– Niedziela Palmowa to wprowadzenie do tego, co będziemy przeżywać w Wielkim Tygodniu. To rozważanie Męki Pańskiej, które kończy się radością poranka Zmartwychwstania. Musimy mieć świadomość, że od zrozumienia tajemnicy Krzyża zależy rozumienie naszego życia. Ono się tłumaczy tą tajemnicę, a gwarancją chwały z Chrystusem jest przylgnięcie do Niego, bo innej drogi do chwały niż ta, którą pokazał nam Jezus, nie znamy – podkreślał metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Zobacz także
Wasze komentarze