Abp Grzegorz Ryś daje 3 dobre sposoby na deklerykalizację Kościoła [WIDEO]
Podczas niedawnej pielgrzymki na Jasną Górę abp Grzegorz Ryś odpowiadał na pytania pielgrzymów i wiernych, którzy z pątnikami łączyli się duchowo. Były pytania „lżejsze”, np. o to, czy abp Ryś lubił gumy „Turbo”, gdy był mały. Były też pytania o wakacje (abp Ryś spędził kilka dni w górach). Było i pytanie, które wymagało dłuższej odpowiedzi…
Pytanie dotyczyło sposobu na „zdrową deklerykalizację Kościoła”. Przypomnijmy, w dyskusjach na temat kondycji Kościoła katolickiego pojawia się temat klerykalizmu, czyli zbyt dużego nałożenia zadań, ale i decyzyjności na duchownych, jeśli chodzi o wpływ na wspólnotę Kościoła. Pamiętać bowiem należy, że chociaż bez duchownych Kościół istnieć by nie mógł (i dlatego tak potrzebne są modlitwy o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne), tak samo jednak Kościół tworzą (i za niego są odpowiedzialni) wierni świeccy.
W drodze do Częstochowy abp Ryś „wyłożył” trzy sposoby, by ze zjawiskiem klerykalizmu wspólnota Kościoła mogła sobie poradzić. Odpowiedź znajdziemy po dziewiątej minucie nagrania:
>>> Klerykalizm jest groźny, bo ogranicza Kościół do elity
Po wymienieniu tych trzech sposobów metropolita łódzki przypomniał sytuację pierwszych chrześcijan opisaną w Dziejach Apostolskich. To był moment, gdy Kościół w Jerozolimie przeżywał pierwszy podział wewnętrzny i pojawiła się grupa szemrzących na to, że w Kościele źle się dzieje. – Wtedy apostołowie mówią, że oni się w całości poświecą przepowiadaniu słowa i modlitwie. A jeśli chodzi o resztę rzeczy to ważne, by wspólnota znalazła swoich reprezentantów, którzy zechcieliby je czynić. To największa dojrzałość, gdy wspólnota wybiera takich ludzi, którzy nie chcą być tylko szemrzący, ale chcą się zaangażować. Kościół zaczyna wtedy pracować jak ciało. Każdy wie, co może zrobić, a co mogą i powinni zrobić inni. I wtedy kończy się klerykalizm – dopowiedział abp Grzegorz Ryś.
W innej części „pytań i odpowiedzi” abp Ryś mówił o swojej misji w diecezji kaliskiej. Oprócz rozmów z wiernymi w czasie pielgrzymki był również czas na uwielbienie Boga i Maryi w śpiewie i tańcu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |