lekarz koronawirus szpital

fot. unsplash

Resort zdrowia modyfikuje strategię walki z koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia po rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych zdecydowało się zmodyfikować strategię walki z Covid-19. Lekarze POZ będą mogli w najbardziej oczywistych sytuacjach skierować na testy w kierunku koronawirusa na etapie teleporad, bez osobistego badania.

– Wypracowaliśmy rozwiązanie – poinformował w poniedziałek po ponad czterogodzinnych rozmowach minister zdrowia Adam Niedzielski. – Zdecydowaliśmy utworzyć pewnego rodzaju furtkę, czyli rozwiązanie, że w sytuacji przypadków najbardziej oczywistych, gdzie podejrzenie koronawirusa graniczy z pewnością – gdy jest gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, utarta węchu lub smaku – nie będzie konieczności odbycia tradycyjnej wizyty i badania fizykalnego przed zleceniem testu – przekazał szef MZ.

Adam Niedzielski minister zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Tomasz Gzell

Ścieżka badania pacjenta rozpoczyna się od teleporady. Jeśli objawy się utrzymują, wizyta tradycyjna może zostać zastąpiona drugą teleporadą – powiedział minister zdrowia, mówiąc o strategii walki z Covid-19. – Jeśli możemy zidentyfikować w czasie tej teleporady, że na pewno nie jest to zagrożenie covidem, a są też takie możliwości, to wtedy pacjent jakby schodzi z tej ścieżki covidowej – podkreślił. – W ramach ścieżki covidowej po 3-5 dniach, jeżeli objawy się utrzymują, miała nastąpić wizyta tradycyjna z badaniem fizykalnym, gdzie właśnie jest weryfikowane, czy można to badanie, czy zlecenie wymazu po prostu zlecić – kontynuował Niedzielski. – Modyfikacja, o której dziś rozmawialiśmy cały dzień, polega na tym, że ta wizyta tradycyjna, czyli badanie fizykalne, jest zastąpione drugą teleporadą, też po tych 3-5 dniach, jeśli się objawy utrzymują. Ale jeżeli w ramach deklaracji pacjenta jest złożone oświadczenie o tych objawach, które wymieniłem, to wtedy siłą rzeczy nie ma konieczności poprzedzenia zlecenia badania badaniem fizykalnym – powiedział.

>>> Szef WHO: to nie jest ostatnia pandemia

Pacjent, którego płuca zostały uszkodzone wskutek zakażenia Covid-19 podczas konferencji prasowej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, fot. PAP/Andrzej Grygiel

Resort zdrowia zapowiada też zwiększenie liczby wykonywanych badań w kierunku koronawirusa. Ma się to udać dzięki wydłużeniu godzin pracy punktów, w których wykonuje się testy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze