Fot. PAP/Waldemar Deska

Abp Hoser: chrześcijaństwo jest jednoczącą siłą Europy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Europa jest kontynentem narodów najbardziej historycznie utwierdzonym” – mówił w homilii abp Henryk Hoser do uczestników Kongresu Europa Christi, którzy w niedzielę 22 października zgromadzili się na Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Mszy św. przewodniczył kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Mszę św. koncelebrowali m.in. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki i ks. infułat Ireneusz Skubiś moderator Ruchu Europa Christi.

W homilii abp Hoser, odnosząc się do czytań mszalnych, przypomniał, że „Bóg wyznacza i kształtuje oblicze ziemi i kształtuje szlaki tej ziemi”. Arcybiskup wskazał na suwerenność Boga. – Jam jest Panem i nie ma innego. Bóg jest Panem historii. Nie wolno nam o tym dziś zapomnieć – mówił abp Hoser.

– W naszej epoce musi być obecna wiara, nadzieja i miłość. Muszą być one obecne w naszych działaniach osobistych i społecznych – kontynuował abp Hoser. Hierarcha wskazał, że Jezus przywraca równowagę tam gdzie jej zabrakło. – Ta równowaga w dzisiejszych czasach wydaje się zagrożona. Staliśmy się sługami cezara i uczestnikami kultury złotego cielca – zaznaczył arcybiskup.

– Jedność Europy usiłuje się kształtować jedynie w oparciu o czynniki ekonomiczne. Jest to bardzo pracowite i wytrwałe budowanie wieży Babel. Dlatego ludzie w Europie tracą wspólny język i tożsamość – podkreślił abp Hoser. – Jeśli Europa straci pamięć i kulturę, która z istoty była i jest chrześcijańska, to przestanie być Europą w ścisłym tego słowa znaczeniu – dodał.

Abp Hoser wskazał również na jednoczącą siłę chrześcijaństwa, które Europę kształtowało. – To powinna być Europa narodów, a nie federacja państw ekonomicznych – podkreślił abp Hoser.

– Różnorodność w jedności wiary i świata wartości jest podstawą przyszłości Europy – przypomniał abp Hoser. Zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II mówił o nadziei jako wartości ważnej dla Europy, a papież Franciszek wskazuje na godność osoby ludzkiej.

Przed błogosławieństwem odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Europy i pokoju na świecie.

Abp Hoser: chrześcijaństwo jest jednoczącą siłą Europy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze