Fot. Justyna Nowicka

Abp Hoser: czystość serca jest drogą świętości

Czystość serca jest drogą świętości – podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup senior diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w Domu Świętej Faustyny w Ostrówku, podczas której poświecono kaplicę nowego Domu Pielgrzyma.

Nawiązując do pobytu Heleny Kowalskiej, dziś św. Faustyny w Ostrówku, abp Hoser przypomniał, że łaska buduje na ludzkiej naturze. – Kazanie Chrystusa na Górze uczy nas, że czystość serca jest drogą świętości, którą ona w zdecydowany sposób szła. Na jej człowieczeństwie, które objawiło się w tym miejscu, Bóg budował swoją łaskę – powiedział abp Hoser.

Kiedy Kościół przeżywa niezwykle poważny kryzys moralny, trzeba nam troszczyć się o czystość własnego serca. By zrozumieć wymiar świętości osób, które Kościół wyniósł na ołtarze, trzeba znać ich człowieczeństwo, które w oczach Pana ma niezwykłą wartość. Nie możemy bowiem zapominać, że zostaliśmy zbawieni przez człowieczeństwo Jezusa Chrystusa – przypomniał abp Hoser.

W homilii pierwszy ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Kazimierz Romaniuk tłumaczył istotę tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Nawiązał do psalmu 118 i 136. – Według natchnionych autorów Miłosierdzie Pana to Jego moc stwórcza. Działała ona zarówno w chwili powoływania do istnieniach wszechświata, jak i wówczas, kiedy naród wybrany wychodził z Egiptu – mówił duchowny.

Podkreślił, że Boże Miłosierdzie jest wieczne, a więc przez nic i przez nikogo nie jest uwarunkowane. – Pan okazuje je wobec tych, którzy się Go nie spodziewają, bądź świadomie oddalają się od Niego w przekonaniu, że sami sobie poradzą – mówił bp Romaniuk.

Zaznaczył, że odpowiedzią na dar miłosierdzia winna być wdzięczność człowieka wobec Boga za otrzymane dary.

Bp Romaniuk zwrócił również uwagę, na relację między nadzieją a miłosierdziem. – Pierwsza bez drugiej byłaby niemożliwa, a człowiek, jak uczył nas św. Jan Paweł II – nie umie żyć bez nadziei – powiedział.

Na koniec zaapelował o zaangażowanie się w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia. – Mając na terenie Dom, w którym św. Faustyna mieszkała przed wstąpieniem do klasztoru, powinniśmy włączyć się w jej troskę o upowszechnianie zostawionego przez nią orędzia zwłaszcza, że wielokrotnie doświadczaliśmy w swoim życiu działania tego Miłosierdzia – powiedział bp Romaniuk.

Po liturgii bp Marek Solarczyk poświęcił Dom Pielgrzyma oraz stojącą przed nim figurę św. Faustyny. – Jest to szczególne miejsce uświęcone przez życie i pracę Apostołki Bożego Miłosierdzia, do którego w sposób szczególny chcemy zapraszać młodzież naszej diecezji, zwłaszcza tę przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, by mogła pogłębiać swoją wiarę i napełniać się Bożą łaską – powiedział bp Romuald Kamiński.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze