fot. cathopic

Abp Jakub: W perspektywie zmartwychwstania wszystkie wydarzenia nabierają sensu

W perspektywie zmartwychwstania wszystkie wydarzenia, które dzieją się na świecie i w życiu osobistym ludzi, nabierają sensu – pisze w orędziu wielkanocnym abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

W tym roku Wielkanoc wiernych kościołów wschodnich, w tym prawosławnych, przypada 8 kwietnia, czyli tydzień później niż u katolików.

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. Orędzie paschalne arcybiskupa Jakuba, skierowane do wiernych i duchowieństwa, odczytywane będzie w czasie świąt w cerkwiach diecezji białostocko-gdańskiej. „Zmartwychwstanie i życie wieczne doprowadza do logicznego końca wszystkiego, co ma miejsce na świecie” – pisze w nim hierarcha.

Abp Jakub zaznaczył, że – w perspektywie zmartwychwstania – wszystkie wydarzenia, zarówno dziejące się na świecie, jak i w życiu osobistym ludzi, „nabierają sensu”. „Bez zmartwychwstania, Sądu Ostatecznego i życia wiecznego nie bylibyśmy w stanie wytłumaczyć wielu faktów, z którymi ludzkość styka się w tym życiu. Bez zmartwychwstania – niesprawiedliwość, kłamstwo i cierpienie, których doświadczamy, dowodziłyby triumfu grzechu” – napisał w orędziu.

Abp Jakub dodał, że wokół nas „jest przecież wiele dowodów na to, że żyje się lepiej tym, którzy stosują oszustwo, przemoc i siłę względem innych”, a dotyczy to zarówno ludzi, jak i państw. Hierarcha podkreślił, że śmierć Chrystusa, „niewinna śmierć na krzyżu”, jest zwycięstwem nad niesprawiedliwością. „Jest sądem sądów, a zmartwychwstanie jest triumfem życia” – podkreślił.

Hierarcha zwrócił też w orędziu uwagę na potrzebę troski o bliźnich, w szczególności o dzieci i młodzież. „Często bowiem rodzice troszczą się o zabezpieczenie strony materialnej życia swych dzieci, ich zamożność, rzadziej jednak o prawdę, która jest konieczna dla zbawienia i życia wiecznego” – dodał abp Jakub.

„W tym zabieganiu zapominamy często o tym, co jest prawdziwym celem naszego życia” – podkreślił, zwracając uwagę, że w ten sposób dzieci i młodzież są pozbawione możliwości „osiągnięcia zbawienia i życia wiecznego”. Zaapelował, by młodemu pokoleniu głosić „zmartwychwstałego Chrystusa i radość, która przez krzyż nadeszła dla całego świata”. „Uczmy ich naśladować Pana” – zakończył hierarcha, życząc wszystkim, by ich udziałem stała się „paschalna radość”.

Dokładna liczba osób prawosławnych w kraju nie jest znana. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Prawosławni hierarchowie uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze