Abp Jędraszewski dziękuje za wsparcie
Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na zakończenie 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, wygłosił podziękowanie wobec wszystkich, którzy okazali Mu solidarność, wsparcie, którzy stanęli po stronie wiary, w obronie Matki Bożej i modlili się w intencji Ojczyzny, Kościoła i Metropolity Krakowskiego. Publikujemy autoryzowany tekst podziękowania.
“Od samego początku, od chwili wyruszenia Pielgrzymki z Wawelu w ubiegły wtorek 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, zaczęła się także wasza pielgrzymkowa modlitwa, podczas której za przyczyną Matki Bożej przestawialiście Panu Bogu wielką sprawę Kościoła w Polsce, a równocześnie wielką sprawę polskiego narodu, który od pewnego czasu znajduje się pod ogromną presją ideologii LGBT. Wiem, że bardzo modliliście się zwłaszcza wczoraj, łącząc się duchowo z tymi licznymi naszymi Rodakami, którzy przybyli z różnych stron naszego Kraju, aby na skwerze przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie o godz. 15.oo. wspólnie z krakowianami odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz tajemnice radosne różańca świętego. Wiem również, że o tej samej porze modlono się w różnych kościołach i kaplicach zarówno w Krakowie, jak i wielu miejscach naszej Ojczyzny, a także poza jej granicami”.
Dalej mówił: „Pragnę więc dzisiaj, stąd, z Jasnej Góry, od Matki Boskiej Zwycięskiej, bardzo serdecznie podziękować wszystkim wiernym świeckim, pomysłodawcom i organizatorom tego wielkiego wydarzenia, a także wszystkim osobom, które w ostatnich dniach poprzez swoją modlitwę, pokutę, listy i inne znaki pamięci wyrażali solidarność ze mną, i które wczorajszą wspólną modlitwą dali wyraz swej odpowiedzialnej i głębokiej miłości do Kościoła i do naszej ukochanej Ojczyzny. Bóg zapłać!” – mówił krakowski metropolita.m
.
W drugiej części swojego wystąpienia prosił: „Jednocześnie proszę was gorąco: czuwajcie! Zgodnie ze słowami Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie! (Łk 12, 35), nie pozwólcie na to, aby zło zagrażających nam ideologii gender i LGBT rozlało się po Polsce, zatruwając serca i umysły Polaków i wyrządzając im ogromne duchowe szkody, zwłaszcza dzieciom i młodzieży”.
1 sierpnia – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – abp Jędraszewski, w czasie homilii, mówił: „Czerwona zaraza już po naszej ziemi, całe szczęście, nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa”. Te słowa spotkały się z dużą krytyką, także środowisk i ludzi Kościoła katolickiego. Tydzień po homilii abp Jędraszewski, na antenie Radia Maryja tłumaczył: „Mówiłem w homilii o ideologii LGBT, a nie o ludziach. Kościół nie potępia ludzi, Kościół potępia zło. Nie wzywałem w homilii ani do walki, ani do nienawiści”. Równocześnie z krytyką, metropolita krakowski spotkał się z wieloma wyrazami wsparcia. Pod kurią spotkali się wierni, którzy dziękowali mu za – jak to nazwali – „mocne i potrzebne słowa prawdy”.
Głos poparcia od sąsiadów
W poniedziałek, przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, arcybiskup Stanislav Zvolenský wyraził solidarność i poparcie dla przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w związku z krytyką skierowaną przeciwko arcybiskupowi krakowskiemu, abp. Markowi Jędraszewskiemu, za jego wypowiedzi na temat „nowych ideologii”. Taką informację podał słowacki espiskopat. W liście do metropolity poznańskiego arcybiskup Zvolenský przypomniał, że jeszcze przed trzydziestu laty kraje Europy Środkowej i Wschodniej znajdowały się w niewoli ideologii komunistycznej. „Jesteśmy zatem wrażliwi na wszelkie próby uciszenia opinii na pewne tematy tylko dlatego, że są one uważane za politycznie niepoprawne z powodów ideologicznych” – podkreślił bratysławski metropolita. Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji dodał, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, „ważne jest, by rozmawiać o człowieku w perspektywie integralnej a także rozwijać antropologię chrześcijańską”.
Poparcie z Pragi
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |