Rzym, Narodowa Pielgrzymka Polaków. Fot. PAP/Leszek Szymański

Abp Jędraszewski podarował papieżowi relikwie św. Faustyny

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Abp Marek Jędraszewski podarował papieżowi Franciszkowi figurkę św. siostry Faustyny z jej relikwiami. To gest wdzięczności za nominację na urząd metropolity krakowskiego – poinformował rzecznik Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki.

Do spotkania z papieżem doszło w czwartek w Rzymie, w związku z zebraniem plenarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, w którym uczestniczy abp Jędraszewski.

Podarowana papieżowi niewielka figurka przedstawia św. siostrę Faustynę ze wzrokiem zwróconym ku górze, z prawą ręką na sercu, lewą trzymającą obraz Jezusa Miłosiernego. Figurkę wykonała ze sztucznego kamienia Krystyna Fałdyga-Solska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rzeźbiarka mieszkająca i pracująca w Łodzi, autorka licznych pomników o tematyce sakralnej, m.in. św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe i św. Faustyny Kowalskiej.

Do figurki przymocowany jest relikwiarz zawierający cząstkę kości zakonnicy. Relikwie przekazało Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. Faustyna.

Abp Jędraszewski wielokrotnie w swoich wystąpieniach podkreślał, jak ważna jest dla niego postać św. Faustyny. W liście do wiernych po objęciu urzędu metropolity napisał: „Teraz przychodzi mi przewodzić Kościołowi Krakowskiemu, który w sposób szczególny chlubi się Łagiewnikami, gdzie dopełniła się ziemska pielgrzymka Siostry Faustyny i skąd iskra Bożego miłosierdzia rozprzestrzeniła się na cały świat. To sprawia, że czuję się szczególnie zobowiązany, aby prawdę o miłosierdziu Bożym głosić wszystkim, a zwłaszcza tym, +którzy najbardziej potrzebują miłosierdzia+. Oby jak najwięcej ludzi mogło z głęboką i pełną wdzięczności wiarą wyznawać: +Jezu, ufam Tobie!+”.

Jak poinformował ks. Studnicki, metropolita krakowski przewodniczył w czwartek rano mszy św. dla Polaków przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.

Abp Marek Jędraszewski przebywa w Rzymie w związku z zebraniem plenarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której jest członkiem od listopada 2013 r. Zebrania takie odbywają się raz na trzy lata. Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego odpowiada za uczelnie kościelne oraz wydziały teologii katolickiej na uczelniach świeckich.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Abp Jędraszewski podarował papieżowi relikwie św. Faustyny
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze