Fot. flickr/Archidiecezja Krakowska

Abp Jędraszewski: w obliczu nieszczęść twórzmy atmosferę solidarności, dobroci i szacunku

– W obliczu dotykających nas nieszczęść i trudności twórzmy przede wszystkim atmosferę wzajemnej solidarności, dobroci i szacunku, a także wdzięczności wobec tych, którzy w służbie cierpiącego człowieka poświęcają swój czas, siły i zdrowie, niejednokrotnie ryzykując nawet swoim życiem – mówił abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Palmową w katedrze na Wawelu.

Tradycyjną procesję z palmami na Wawelu poprzedził ryt uroczystego wejścia do katedry. Celebrowano go w kościołach katedralnych z okazji najważniejszych uroczystości. Arcybiskup, stojąc przed zamkniętymi drzwiami świątyni, rozpoczął dialog z chórem oparty na słowach Psalmu 24. Trzykrotnie uderzył pastorałem w drzwi. Za trzecim razem brama się otworzyła i procesja weszła nawą południową, a później nawą główną do ołtarza koronacyjnego.

Bóg o nas pamięta

W czasie homilii Mszy św. sprawowanej w Niedzielę Męki Pańskiej abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że odkupieńcza śmierć Chrystusa wskazuje na wielkość i godność człowieka. „Skoro Pan Bóg pamięta o nim i przejmuje się jego losem” – mówił.

– Nie jesteśmy jakimś przypadkowo powstałym nagromadzeniem atomów, które w chwili śmierci nieodwracalnie obrócą się w proch i nicość. Jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga, stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo. I odkupionymi Krwią Jego Syna, powołanymi do życia wiecznego i oglądania Boga twarzą w twarz – mówił metropolita krakowski.

>>>Abp Marek Jędraszewski: nie możemy zrozumieć samych siebie bez Chrystusa

Fot. flickr/Archidiecezja Krakowska

Otaczajmy się szacunkiem i solidarnością

Arcybiskup zaznaczył, że wielką godność człowiek musi odkrywać także teraz, w trudnym czasie pandemii.

– Pan Jezus utożsamił się z każdym cierpiącym, chorym i potrzebującym pomocy człowiekiem – mówił metropolita krakowski. Dodał, że pomagając dzisiaj cierpiącym z powodu koronawirusa i innych chorób, wpisujemy się w historię Marii z Betanii z dzisiejszej Ewangelii.

– W ten sposób zasługujemy na to, aby wypływające z naszego serca dobre uczynki były wspominane i opowiadane przez innych – dodawał.

– W obliczu dotykających nas nieszczęść i trudności twórzmy przede wszystkim atmosferę wzajemnej solidarności, dobroci i szacunku. A także wdzięczności wobec tych, którzy w służbie cierpiącego człowieka poświęcają swój czas, siły i zdrowie. Niejednokrotnie ryzykując nawet swoim życiem. Odrzucajmy od siebie wszelkie złe słowa, zwłaszcza nieprawdziwie oceniające obecną trudną sytuację i krzywdzące tych, którzy dla innych czynią wiele dobra – apelował abp Jędraszewski.

>>>Abp Jędraszewski: mamy uznać Boga nad nami. Mamy dostrzec Jego miłosierdzie

Czas odkrywania tego, co Boże

Metropolita krakowski zachęcał, aby w czasie rozpoczętych w Niedzielę Palmową obchodów Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego poświęcić czas na osobistą i rodzinną modlitwę. A także na przystąpienie do sakramentów świętych, zwłaszcza pokuty i pojednania, oraz Eucharystii. – Pojednajmy się z Bogiem i z braćmi. Na ile będzie to możliwe, bierzmy żywy udział w obrzędach Triduum Paschalnego – czy to w naszych świątyniach, czy też włączając się w modlitwę wspólnoty Kościoła za pośrednictwem mediów – mówił arcybiskup.

– Dla wszystkich nas ma to być czas odrzucania tego, co tylko ludzkie w patrzeniu na człowieka. A odkrywania tego, co Boże – podkreślał metropolita krakowski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze