Abp Józef Guzdek: jako księża jesteśmy zobowiązani pomagać ludziom
Abp Józef Guzdek przewodniczył uroczystym nieszporom w intencji jedności chrześcijan, odprawionym w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku w ramach trwającego Tygodnia Ekumenicznego. Słowo Boże do wiernych zgromadzonych na nabożeństwie skierował abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Metropolita białostocki na zakończenie nabożeństwa podkreślił, że brak wiedzy o sobie nawzajem „często budzi demony podejrzeń, oskarżeń, lęków i wiele innych negatywnych emocji, dlatego niezwykle ważne są obopólne poznanie Kościołów chrześcijańskich, wzajemna modlitwa i wspólnie pełnione dzieła miłosierdzia”.
Zauważył, że Tydzień Ekumeniczny na Podlasiu jest przeżywany inaczej, niż w innych rejonach Polski, gdyż ekumenizm jest tu, gdzie żyje wiele małżeństw mieszanych, praktykowany na co dzień. „Potrzeba jednak wielkiej życzliwości i wzajemnego zrozumienia, żeby iść razem wspólną drogą, którą nakreślił Jezus. Z czasem odkrywamy, że ta droga jest jedna, a najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości” – mówił abp Guzdek, dodając, że osobiście bardzo mocno przeżywa ten czas.
>>> Na ile ekumenizm jest częścią tożsamości Kościoła?
„Chrystus, nas – pełniących obowiązki biskupów, kapłanów – zobowiązuje, byśmy niczego nie popsuli, ale byśmy pomagali ludziom, w ich codziennym życiu, wielbić Chrystusa i Jemu służyć w spotykanych braciach i siostrach” – mówił abp Guzdek. Podziękował też wszystkim, którzy „przyjęli i przejęli się wezwaniem Jezusa do jedności” za obecność na nabożeństwie, szczególnie prawosławnemu abp Jakubowi, który skierował słowo Boże do uczestników nabożeństwa.
Prawosławny hierarcha zaznaczył, że w dobie obecnych wielorakich zagrożeń, dla ludzi wiary modlitwa o jedność chrześcijan nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ bez względu na wyznanie, wszyscy są tak samo wystawieni na próbę wiary. „Ci, którzy idą za Chrystusem wiedzą, jak ważne jest obecnie wspólne świadectwo i wzajemna pomoc w uczynkach wiary” – mówił, podkreślając jak ważna jest wspólna praca na rzecz społeczności religijnych i rodzin.
„Być może jest to ta droga, którą Bóg chce nas nawzajem zbliżyć i pojednać. Ludzie wiary zawsze czuli się sprzymierzeńcami na drodze, którą wytyczył nam Jezus Chrystus. Kiedy nasze życie opieramy o Jego ewangeliczne słowa, idziemy tą samą drogą, drogą miłości bliźniego, drogą wiodącą do życia wiecznego” – wskazywał.
>>> Kard. Koch: Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli
Nawiązując do słów Ewangelii odczytanej podczas nieszporów, opowiadającej o miłosiernym Samarytaninie, zaznaczył, że odpowiedź Jezusa na pytanie uczonego w Prawie – „kto jest moim bliźnim?”, dotyczy każdego chrześcijanina i ma szczególny wymiar w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, gdyż odpowiedź ta dotyczy relacji międzyludzkich, które mają swoje odniesienie do życia wiecznego, a wiec do samego Boga.
Wyjaśniając relacje pomiędzy Żydami i Samarytanami w czasach Jezusa, wskazał, że mało znacząca jest przynależność etniczna, godny zaś pochwały jest konkretny uczynek, gdyż miły Bogu jest ten, kto czyni dobro drugiemu: „Nie można oceniać człowieka ze względu na kolor skóry, przynależność etniczną, czy wyznanie. To nie należy do naszych kompetencji. Jedynie Bóg, który jest prawdziwym «kardiognostą» zna wszystkie tajemnice ludzkiego serca i jest władny wystawiać mu ocenę”.
Zauważył, że najbardziej anonimowym jest człowiek potrzebujący pomocy, dlatego może nim być każdy z nas, Jezus zaś jest tym, który wybawia nas z naszych opresji i naszych słabości.
W nieszporach o jedność chrześcijan uczestniczyli duchownymi i wierni Kościoła katolickiego oraz przybyli wraz z abp. Jakubem duchowni prawosławni, profesorowie i alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz wierni parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Na modlitwę przybyły licznie siostry Misjonarki Świętej Rodziny, których Założycielka – bł. Bolesława Lament – została nazwana prekursorką ekumenizmu.
***
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27) jest obchodzony w dniach od 18 do 25 stycznia 2024 r. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i innych spotkaniach, by poznawać się nawzajem i wspólnie modlić się o jedność.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |