Abp Józef Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce [+GALERIA]
W archikatedrze w Białymstoku odbyła się w niedzielę uroczystość nałożenia paliusza tamtejszemu metropolicie, arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi. Paliusz to symbol misji pasterskiej i więzi ze Stolicą Apostolską.
W czasie mszy św. w archikatedrze aktu tego dokonał, w imieniu papieża, nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.
Znak jedności
„Jak podkreśla papież Franciszek, paliusz jest znakiem jedności ze świętym Piotrem i przypomina o misji pasterza, który oddaje życie za owce (…). Metropolita nie otrzymuje dodatkowej władzy, ale wraz z wzięciem paliusza na jego ramionach będzie spoczywać troska o sprawy Kościoła na terenie białostockiej prowincji kościelnej” – mówił nuncjusz.
>>> Abp Józef Guzdek: trzeba bronić nierozerwalności małżeństwa i świętości rodzin
W skład tej prowincji – oprócz Archidiecezji Białostockiej, wchodzą też diecezje: łomżyńska i drohiczyńska. W uroczystości wzięli udział arcybiskupi i biskupi z tych diecezji, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Czym jest paliusz
Paliusz to nakładana na ornat taśma koloru białego, wykonana z jagnięcej wełny, z wyszytymi czarnym jedwabiem sześcioma krzyżami. Jest on oznaką jedności z biskupem Rzymu i władzy, jaką posiada metropolita we własnej prowincji kościelnej.
Paliusze poświęcane są przez papieża i uroczyście przekazywane w Rzymie nowo mianowanym metropolitom w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która ma miejsce 29 czerwca. W tym roku z Polski tylko abp Guzdek otrzymał paliusz.
Według tradycji paliusz był nakładany nowym metropolitom przez papieża właśnie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w bazylice św. Piotra w Rzymie. Decyzją papieża Franciszka od 2015 roku paliusz jest wtedy wręczany arcybiskupowi metropolicie, a nakładany – w jego własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego.
Początki paliusza sięgają wczesnego chrześcijaństwa, kiedy to rzymscy notable i ludzie nauki zakładali na tunikę wierzchnią szatę. Przyjmuje się, że to ona dała początek współczesnemu paliuszowi; początkowo nosili go tylko papieże, ale od VI wieku – również niektórzy biskupi. Oznaczało to wówczas prymat nad innymi biskupami.
Więzienie przyzwyczajeń
W okolicznościowej homilii abp Józef Guzdek, który Archidiecezję Białostocką objął kanonicznie we wrześniu ub. roku, wspominał uroczystość wręczenia mu paliusza i kazanie wygłoszone wówczas przez papieża. Jak mówił, Franciszek wezwał wtedy „do szybkiego powstania i wyjścia z więzienia przyzwyczajeń i nawyków, wskazał, że należy odrzucić duchową przeciętność, brak entuzjazmu dla misji, letniość i bezwład”.
„Kościół powinien być wspólnotą powitań, a nie pożegnań. Kościół jest szpitalem polowym, gdzie opatruje się poranionych duchowo, aby wrócili do pełni sił oraz jedności z Bogiem i Kościołem. Życie chrześcijan jest walką o przekaz i zachowanie wiary oraz życie wieczne” – mówił metropolita białostocki.
Podkreślał, że „nie można głosić Ewangelii wybiórczo, ani też zaniżać wymagań stawianych przez Chrystusa”. Użył słów papieża, który przestrzegał przed „destylowaniem Ewangelii, by uczynić ją neutralną”.
>>> Abp Józef Guzdek: Człowiek wsiewa i pielęgnuje, ale to Bóg daje wzrost
Krzyż biskupa
Nawiązując do krzyży wyszytych na paliuszu mówił, że „najcięższe krzyże współczesnego biskupa” i jego troska, to m.in. zmniejszająca się liczba wiernych podczas niedzielnych nabożeństw, wyludniające się miejscowości i związana z tym perspektywa łączenia parafii. „Tych krzyży jest wiele, ale nie ma powodu do frustracji i pesymizmu” – zastrzegł metropolita.
„Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów, osób konsekrowanych. Rozwija się wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, umieralnią dusz, coraz bardziej przestronną i komfortową” – powiedział abp Guzdek.
Mówił m.in., że na pierwszy rok studiów do seminarium duchownego zgłosiło się ośmiu kandydatów, najwięcej od kilku lat; dużą frekwencję wiernych odnotowano na pielgrzymkach, m.in. do Częstochowy i Wilna, aktywnie działa Caritas Archidiecezji Białostockiej. „Istnieje ogromna przepaść między opinią prezentowaną przez niektóre media a życiem w duchu Ewangelii i praktykowaniem wiary przez tak wielu wyznawców Chrystusa” – dodał hierarcha.
Józef Guzdek jest szóstym w kolejności metropolitą Archidiecezji Białostockiej. Zastąpił arcybiskupa Tadeusza Wojdę, gdy ten został metropolitą gdańskim.
Galeria (2 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |