Zdjęcie poglądowe PAP/Waldemar Deska

Abp Kupny: od nas zależy, jak ludzie widzą i oceniają Kościół

„Wierzę w Kościół Chrystusowy” – to hasło rozpoczynających się dziś w stolicy Dolnego Śląska 51. Wrocławskich Dni Duszpasterskich. W dwudniowe sympozjum, w ramach którego przede wszystkim katecheci i księża uczestniczą w wykładach i warsztatach doskonalących działalność pastoralną wprowadził wszystkich abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski, nawiązując do motta tegorocznych spotkań sympozjalnych, zwrócił uwagę, że temat Kościoła we współczesnym świecie wywołuje zawsze wiele emocji, jakkolwiek – jak dodał – ten Kościół jest różnie definiowany. Pytając o Kościół możemy się – zdaniem hierarchy – spodziewać odpowiedzi, które będą się między sobą znacznie różniły. – Może nie wszyscy już dziś wierzymy w ten sam Kościół? – zapytał abp Kupny.

Dodał, że wielu ludzi wierzy w Kościół, którego wizję sami stworzyli, chcą zmieniać Go na miarę własnych pomysłów, oczekiwań i dostosowywać do świata. – Dlatego w duchu pokory trzeba zatrzymać się i odczytać jakim Kościołem jest Kościół Chrystusowy – stwierdził metropolita wrocławski. – To. jak ludzie widzą Kościół, odbierają Go i oceniają zależy od nas, dlatego tak ważne jest byśmy stanowili taki Kościół, jakiego chciał Jezus – podkreślił.

>>> Rozpoczyna się synod archidiecezji wrocławskiej

Witając uczestników sympozjum rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Sławomir Stasiak nawiązał do trwającego w Kościele synodu o synodalności, określając ten proces wspólną drogą, prowadzącą nie do sukcesów w rozumieniu światowym, ale do zbawienia. – Obserwujemy wielkie zmiany w społeczeństwie – mówił ks. Stasiak. – Wielu zadaje pytanie: czy Kościół przetrwa, na które odpowiedź musi brzmieć: tak, przetrwa, bo jest Chrystusa i bramy piekielne Go nie przemogą, ale być może będzie miał inne oblicze od tego które ma dziś – dodał ksiądz rektor, wzywając wszystkich do odkrywania nie tyle nowego oblicza Kościoła ile prawdziwego oblicza Kościoła Chrystusowego.

Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Pierwszy dzień Wrocławskich Dni Duszpasterskich ma formę konferencji naukowej, którego głównym elementem są wykłady oscylujące wokół słów przewodnich sympozjum. Wśród tegorocznych prelekcji dominuje tematyka synodu i synodalności. O synodzie jako drodze poszukiwania tożsamości Kościoła katolickiego mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz, a o synodzie w rozumieniu papieża Franciszka uczestnicy WDD usłyszeli od ks. dr hab. Jacka Froniewskiego. Prelegenci podjęli także inne zagadnienia: Kościół jako sakrament czy Kościół w przekazie katechetycznym.

Drugiego dnia zaplanowane są warsztaty metodyczne, spośród których największym zainteresowaniem cieszą się: „Pismo Święte na lekcji katechezy – multimedialne gry, zabawy i karty pracy” oraz „Trudne tematy na katechezie – jak sobie z nimi radzić?”, na które już dziś zapisało się ponad 100 osób.

Wrocławskie Dni Duszpasterskie należą do najstarszych sympozjów teologicznych w Polsce (są organizowane nieprzerwanie od 1971 r.) i przez wiele lat miały status ogólnopolskiej inicjatywy, przyciągającej do stolicy Dolnego Śląska duszpasterzy, katechetów oraz osób w różny sposób zaangażowane w działalność ewangelizacyjną. Jak podkreślają organizatorzy stanowiły one zawsze okazję do spotkania, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim do nakreślenia pewnej wizji duszpasterskiej w konkretnej rzeczywistości, w jakiej Kościołowi przychodzi realizować swoją misję. – To w jakimś sensie znak rozpoznawczy uczelni jaką jest Papieski Wydział Teologiczny, a także istotny element formacji duchowej i intelektualnej dolnośląskich katechetów i duszpasterzy – dodają przedstawiciele PWT.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze