fot. Antoni Jezierski/Misyjne Drogi

Rozpoczyna się synod archidiecezji wrocławskiej

Abp Józef Kupny przygotował list pasterski, w którym zaprasza wiernych całej archidiecezji wrocławskiej do włączenia się w prace synodu diecezjalnego. – To nasze diecezjalne rekolekcje, które mają przynieść nawrócenie i odnowę – pisze hierarcha. Wśród zadań synodu wylicza przemyślenie i nową organizację kościelnych struktur, aby służyły odnowie wiary oraz próbę „prorockiego zarysowania wizji życia Kościoła, aby wyprzedzić nadchodzące wydarzenia, a nie tylko działać w reakcji na już obecne problemy”.

List zostanie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji w najbliższą niedzielę 3 września, inaugurując tym samym etap presynodalny, na który mają złożyć się modlitwa całego Kościoła wrocławskiego w intencji synodu oraz praca zespołów, które powstają w każdej parafii, a także tzw. „zespołów specjalnych”. W ich skład wejdą księża, katecheci, wspólnoty, osoby chore i niepełnosprawne oraz migranci.

>>> Abp Józef Kupny: świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców, to nasza codzienność

W listopadzie – jak tłumaczy metropolita wrocławski – wierni i duchowieństwo spotkają się w katedrze, by podjąć kolejny krok na drodze synodalnej – rozeznawanie spraw ważnych dla Kościoła na Dolnym Śląsku. Trzecim etapem tej drogi będzie oficjalna inauguracja synodu w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego w 2024 r.

Fot. pixabay/Makalu

Metropolita wrocławski nie ukrywa, że synod diecezjalny w dużej mierze zrodził się z Synodu o synodalności, zwołanego przez papieża Franciszka. – trzy słowa klucze naszego synodu są owocem tamtych doświadczeń: komunia – formacja – misja – zaznacza ksiądz arcybiskup, dodając, że mottem synodu diecezjalnego są słowa Maryi z Kany Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn”.

Wśród zadań synodu abp Kupny wylicza: doświadczenie spotkania Boga we wspólnocie Ludu Bożego, rozeznanie, przemyślenie i nową organizację kościelnych struktur, aby służyły odnowie wiary i owocnej misji oraz próbę „prorockiego zarysowania wizji życia Kościoła, aby wyprzedzić nadchodzące wydarzenia, a nie tylko działać w reakcji na już obecne problemy”.

Hierarcha dodaje, że w ramach synodu pragnie, by diecezja wrocławska wspólnie przeżyła Jubileusz Odkupienia roku 2025 oraz przygotowała się na przeżywanie Wielkiego Jubileuszu Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa w roku 2033.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze