Zdjęcie poglądowe PAP/Waldemar Deska

Abp Kupny: ta modlitwa całkowicie zmieni twoją świadomość

– Zło, którego jesteśmy świadkami: nienawiść, rozbijanie wszystkich wspólnot, przemysł niszczenia życia, dążenie do zdobycia władzy za wszelką cenę, kłamstwa, oszczerstwa, niszczenie człowieka – nie są tylko skutkiem grzechu pierworodnego, ale też skutkiem natrętnego i ukrytego działania szatana – mówił abp Józef Kupny, przewodnicząc Mszy św. odpustowej we wrocławskim kościele pw. św. Michała Archanioła.

W homilii metropolita wrocławski zauważył, że w ostatnim czasie, pomimo zeświecczenia kultury i laicyzacji społeczeństwa, można odnotować większe niż kiedykolwiek zainteresowanie tematyką aniołów.

– Nawet ludzie, którzy są daleko od Kościoła albo nie przyznają się do wiary chrześcijańskiej, chętnie kupują obrazy lub rzeźby przedstawiające Bożych posłańców – mówił abp Kupny, dodając: „Trudno powiedzieć, na ile wynika to z zachwytu nad sztuką, a na ile z ludzkiego przeczucia, że nie jesteśmy sami na tym świecie, oraz że świata, który nas otacza, nie będziemy nigdy w stanie w pełni dostrzec zmysłami”.

Arcybiskup zwrócił przy tym uwagę, że Kościół zawsze miał pewność obecności aniołów i świętych, o czym świadczą słowa prefacji mszalnych, w czasie których to przekonanie jest wyrażane słowami: „wielbimy Cię Boże z aniołami, archaniołami i świętymi”. – Także ta odpustowa Eucharystia jest próbą przyłączenia się do aniołów i archaniołów, którzy w niebie wychwalają Boga – tłumaczył hierarcha.

Cathopic

>>> Abp Kupny: Bóg kocha każdego człowieka, nie czyniąc różnicy między ludźmi

W dalszej części homilii abp Kupny zwrócił uwagę, że wielu ludzi dziś dało sobie wmówić, iż muszą liczyć tylko na siebie. Zaznaczył, że nawet wierzący wypowiadają słowa „ja sobie z tym wszystkim nie radzę”. – Wobec ogromu zła, cierpienia i niesprawiedliwości, które każdego dnia dostrzegamy, nasze ludzkie siły są niewystarczające – mówił, dodając jednocześnie, że o takiej sytuacji mówi Apokalipsa, której fragment jest czytany we wspomnienie św. Michała Archanioła, a który opisuje walkę Bożego posłańca ze smokiem. – Ta księga jest księgą pełna symboli – mówił, nawiązując do opisu smoka, który ma siedem głów, dziesięć rogów in siedem diademów.

– Smok to symbol zła – wyjaśniał kaznodzieja. – To zło ma siedem głów, to znaczy posiada pełnię mądrości tego świata; ma dziesięć rogów byka, który jest symbolem siły i brutalności; ma także siedem diademów, które symbolizują władzę.

Zauważył również, że św. Jan pisząc Księgę Apokalipsy miał przed oczami Kościół, który był prześladowany i który zderzał się ze złem. – Tym „smokiem” było Cesarstwo Rzymskie mające pełnię władzy, mądrości i siły – mówił abp Kupny, tłumacząc, że apostoł miał świadomość, że Kościół nie ma odpowiednich środków, nie dysponuje taką siłą, by walczyć z cesarstwem. Dlatego modlił się i prosił Boga o miłosierdzie. Wtedy otrzymał widzenie, w którym Chrystus położył na nim rękę, mówiąc „Przestań się lękać. Jam jestem Pierwszy i Ostatni”. – Bóg mówi, że w sytuacjach ucisku On jest ostatni, to znaczy, że do Niego, a nie do zła, należy ostatnie słowo. To wszystko, co się wydaje straszne, co nas przerasta i jest ponad nasze siły, przeminie. Warto o tym pamiętać – wyjaśniał abp Kupny..

kobieta modlitwa

Fot. cathopic

Wskazał również, że w Piśmie Świętym jest wiele opisów, w których Bóg doprowadza człowieka do sytuacji bez wyjścia. Czyni tak, by pokazać, że On może zacząć działać wtedy, gdy człowiek przestanie się popisywać swoją siłą, mądrością, przebiegłością czy zdolnościami. – Bóg wtedy pokazuje swoją wszechmoc, gdy my nie dajemy rady i mówimy: „nie potrafię”. Wtedy wkracza w nasze życie – mówił, dodając, że siła Kościoła nie leży w „rydwanach i koniach współczesnych faraonów”, ale w mocy Boga.

– Takim Kościołem mamy się stawać i taka ma też być wasza parafia, której patronuje Michał Archanioł. Wy macie być świadkami, że Boży posłaniec stoi u boku człowieka w walce ze złem – zaznaczył, dopowiadając: „Ta walka ze złem, o której czytamy w Apokalipsie, toczy się także dziś. Szatan wciąż jest żywy i działa w świecie. Zło, którego jesteśmy świadkami – nienawiść, rozbijanie wszystkich wspólnot, przemysł niszczenia życia, dążenie do zdobycia władzy za wszelką cenę, kłamstwa, oszczerstwa, niszczenie człowieka – nie są tylko skutkiem grzechu pierworodnego, ale też skutkiem natrętnego i ukrytego działania szatana. Musimy sobie z tego zdawać sprawę”.

Hierarcha przestrzegł przy tym, by stając naprzeciw zła nigdy nie konfrontować się z nim, sprawdzając na ile jesteśmy w stanie pokonać je własnymi siłami. Wręcz przeciwnie – jak zauważył – chrześcijanie powinni się pytać czy są wystarczająco słabi, bo Bóg może działać przez tych, którzy z pokorą i wiarą proszą: „Św. Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce…”.

– Ta modlitwa całkowicie zmienia naszą świadomość – mówił abp Kupny, tłumacząc, że wówczas przypominamy sobie, że to Bóg walczy ze złem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze