fot. EPA/VATICAN MEDIA

Abp Ladislav Nemet SVD: z Pragi do Rzymu pojadą dwa dokumenty

Przekonanie, że uczestnicy europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze przyjechali „z otwartym duchem, nie zamierzając wprowadzać tu własnego programu”, tylko ten, „który nam zalecił papież Franciszek” wyraził w rozmowie z KAI metropolita Belgradu w Serbii, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Ladislav Nemet SVD.

Wyjaśnił też, że oprócz dokumentu końcowego wypracowanego przez wszystkich uczestników zgromadzenia swój dokument przygotują również przewodniczący episkopatów państw Europy.

Ma on „nadzieję, że wszyscy, którzy przyjechali na to kontynentalne spotkanie synodalne będą mieli ducha otwartego na działanie Boga, jak również odwagę, żeby powiedzieć to, co jest dobrego w Europie, to, co boli w Europie, żeby nasz Kościół na tym kontynencie mógł dostać nowy zapał do służenia całemu kontynentowi”.

Jego zdaniem „trudno powiedzieć, że istnieje Kościół europejski”. – Jest Kościół światowy. Europa ma swój sposób życia, świadczenia o wierze, ale są ogromne różnice od Lizbony do Uralu. Dlatego myślę, że powinniśmy raczej mówić o duchu chrześcijańskim w Europie, a nie o Kościele europejskim. Jako kontynent jesteśmy bardzo rozbici. Żaden inny kontynent nie ma tylu konferencji biskupich, co Europa. Dlatego myślę, że to jest dodatkowe zadanie dla nas, żebyśmy próbowali znaleźć wspólny język – podkreślił wiceprzewodniczący CCEE.

>>> Ks. Mirosław Tykfer znalazł się w grupie osób, które zredagują dokument końcowy synodu w Europie

Wyraził jednak przekonanie, że do Pragi „każdy przyjechał z otwartym duchem, nie zamierzając wprowadzać tu własnego programu, tylko ten program, który nam zalecił papież Franciszek: żebyśmy odpowiedzieli na pytania synodalne i z tych odpowiedzi zrobili jak najlepszy dokument, który wyślemy do Rzymu, aby przygotować jesienne zgromadzenie Synodu Biskupów”.

[Wspomniane przez arcybiskupa pytania zawarte są w watykańskim dokumencie roboczym na etap kontynentalny. Pierwsze brzmi: jakie intuicje zawarte w tym dokumencie wywołały najmocniejszy oddźwięk i jakie opisane w nim doświadczenia wydają się nowe i pouczające? Drugie dotyczy problemów, jakie powinny zostać poruszone podczas kolejnego etapu procesu synodalnego 2021-2024. Z dwóch poprzednich wynika trzecie: jakie są priorytety, powracające tematy i wezwania do działania, którymi warto się podzielić z Kościołami lokalnymi na całym świecie podczas zgromadzenia Synodu Biskupów w październiku 2023 roku? – KAI].

Fot. Yt/Screen//Beogradska Nadbiskupija i Metropolija

Abp Nemet wyjaśnił też, że po trwających do czwartku obradach wszystkich uczestników zgromadzenia kontynentalnego, osobno zbiorą się sami przewodniczący episkopatów. Nie będą niczego zmieniali w wypracowanym przez wszystkich dokumencie końcowym zgromadzenia, natomiast porozmawiają o wykonanej pracy i „napiszą własny dokument”. – Tak więc z Pragi pojadą do Rzymu dwa dokumenty – zaznaczył metropolita Belgradu.

>>> Czym zajmą się uczestnicy etapu kontynentalnego synodu w Pradze? Odpowiada prof. Bańka

Europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne w Pradze składa się z dwóch części. Pierwsza, od 5 do 9 lutego, to zgromadzenie kościelne z udziałem 200 osób: 156 delegatów z 39 konferencji episkopatów należących do Rady Konferencji Biskupich Europy – CCEE (z każdej z nich przyjechał przewodniczący konferencji oraz troje delegatów) oraz 44 osób zaproszonych przez CCEE (reprezentujących „rzeczywistości kościelne najbardziej reprezentatywne na szczeblu europejskim”) i „delegatów braterskich” z innych wyznań chrześcijańskich. Ponadto kolejnych 390 delegatów (10 z każdej konferencji episkopatu) będzie mogło wziąć udział w obradach online. Drugą częścią zgromadzenia kontynentalnego, od 10 do 12 lutego, będzie spotkanie z udziałem wyłącznie przewodniczących konferencji episkopatów.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

Zgromadzenie kontynentalne współorganizują: CCEE, Czeska Konferencja Biskupia i archidiecezja praska.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze