Fot. Flickr/Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski: Zło powinniśmy przezwyciężać naszym osobistym dobrem

„Zło, które obecnie dzieje się na co dzień na Ukrainie, powinniśmy przezwyciężać naszym osobistym dobrem – zwłaszcza teraz, w okresie Wielkiego Postu” – pisze abp Marek Jędraszewski w liście pasterskim na Wielki Post zachęcając do modlitwy, umartwienia i postu w intencji pokoju oraz jałmużny na rzecz Ukraińców.

W liście pasterskim na tegoroczny Wielki Post abp Marek Jędraszewski, w kontekście dialogu Jezusa z szatanem, wskazuje trzy fundamenty wolności. Pierwszym jest prawda o człowieku, że został stworzony na Boży obraz i podobieństwo. Po drugie, autentyczna wolność powinna przejawiać się przede wszystkim jako służba Bogu. Trzecim fundamentem wolności jest pełna czci i pokory osobista postawa człowieka wobec Boga.

Odwołując się do wojny na Ukrainie metropolita krakowski pisze o jej przyczynach: „Znalazł się bowiem człowiek, który, patrząc na inne państwa i narody, w swej pysze i zadufaniu uległ słowom diabła: „Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje” (Łk 4, 6b-7). Arcybiskup zaznacza, że wszelkie zniewolenia i wynikające z nich nieszczęścia zaczynają się od negacji Boga i od chwili, w której człowiek stawia siebie na Jego miejscu i równocześnie oddaje pokłon samemu Złu.

>>> Papież o adopcji na odległość: niesie światu czułość Boga

„Zło, które obecnie dzieje się na co dzień na Ukrainie, powinniśmy przezwyciężać naszym osobistym dobrem – zwłaszcza teraz, w okresie Wielkiego Postu” – podkreśla abp Marek Jędraszewski zachęcając do modlitwy, umartwienia i postu w intencji pokoju. Metropolita krakowski zaapelował też o jałmużnę w postaci pieniędzy i darów materialnych przekazywanych Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz parafialnym oddziałom Caritas. „Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz ofiarny wysiłek będzie musiał trwać przez dłuższy czas. Nie ulegajmy zatem jakiemukolwiek zniechęceniu czy też zmęczeniu w niesieniu pomocy innym” – zwraca uwagę arcybiskup.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze