fot. PAP/Karol Zienkiewicz

Abp Mokrzycki wskazuje, co przywróci pokój w Ukrainie i w naszych sercach

„W tym trudnym dla nas czasie lepiej rozumiemy moc modlitwy i potrzebę posiadania wrażliwego serca, dlatego przybyliśmy do naszej duchowej stolicy – do Matki Bożej Berdyczowskiej – aby poprzez modlitwę i post wejść na drogę powrotu pokoju do Ukrainy i naszych serc”.

Ukraińscy biskupi, duchowieństwo, osoby konsekrowane i wierni świeccy zgromadzili się w tamtejszym sanktuarium narodowym 24 lutego, w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. Piątkowe nabożeństwo rozpoczęło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową. Modlitwa połączona była z rozważaniami nawiązującymi do cierpienia narodu ukraińskiego oraz adoracją w ciszy.

Cztery części różańca poprowadzili: ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk OFM, administrator apostolski diecezji mukaczewskiej bp Mikołaj Łuczok OP oraz ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witalij Krywicki SDB. Bolesna część różańca stała się szczególną modlitwą za tych, którzy zostali okaleczeni przez wojnę, o uzdrowienie ich ran oraz o nawrócenie agresorów. Kontemplacja tajemnic chwalebnych była wyrazem nadziei na rychłe zakończenie wojny.

>>> Papież obejrzał film o wojnie na Ukrainie i modlił się o pokój

Na zakończenie modlitwy różańcowej zgromadzeni odśpiewali litanię loretańską, a biskup łucki Witalij Skomarowski odczytał Akt poświęcenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Podczas homilii nuncjusz apostolski w Ukrainie abp. Visvaldas Kulbokas nazwał sanktuarium berdyczowskie „symbolem schronienia”. Zachęcił do uciekania się w najtrudniejszych chwilach do Maryi, zwrócił uwagę na potrzebę troski o ludzkie życie oraz zachęcił do nieustannej modlitwy o wiarę. „Nasza modlitwa w dużej mierze decyduje o tym, czy Ukraina będzie zjednoczona, czy Ukraina będzie pełna wiary, czy Ukraina będzie w stanie obronić swoich synów i córki przed agresją” – podkreślił nuncjusz apostolski.

Episkopat Ukrainy złożył na ręce nuncjusza słowa wdzięczności papieżowi Franciszkowi za jedność z biskupami i całym narodem ukraińskim. Ojciec Święty wielokrotnie wzywał do zaprzestania wojny, modlitwę o pokój, jak również zapewniał o swojej modlitewnej pamięci o wszystkich ofiarach agresji rosyjskiej jak również o tych, którzy spieszą im z pomocą.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze