Fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Abp Paul Gallagher: Kościół musi pomóc w odbudowie społecznej w Ukrainie

Prawdziwa odbudowa narodu wymaga również leczenia ran duchowych, ułatwiania wzajemnego zrozumienia i promowania dialogu w tym samym czasie. Jeśli zostanie to zaniedbane, istnieje niebezpieczeństwo, że gdy ukraińskie niebo nie będzie już pokryte rosyjskimi pociskami, „miny” zasiane przez wojnę w sercach ludzi zaczną eksplodować.

Podkreślił to abp Paul R. Gallagher, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi podczas Międzynarodowej Konferencji Odbudowy Ukrainy 2023, (URC2023), która odbyła się w środę w Londynie.

>>> Przewodnicząca Caritas Ukraina: wysadzenie tamy w Kachowce to „kryzys w kryzysie”

Szef watykańskiej dyplomacji uczestniczył w konferencji, która skoncentrowała się na tym, kiedy będzie można myśleć o odbudowie po trwającej wciąż agresji Rosji na Ukrainę. W obliczu niewyobrażalnej skali zniszczeń abp Gallagher oddał hołd „niezłomnemu duchowi narodu ukraińskiego”, który niezależnie od planów życiowych, zaangażował się w obronę swojej ojczyzny. Pochwalił również tych Ukraińców, którzy chcą jak najszybciej wrócić, aby pomóc w odbudowie kraju.

„Ta odporność pokazuje, że wola życia i dawania nadziei jest silniejsza niż jakikolwiek destrukcyjny instynkt, który sieje śmierć i rozpacz, ponieważ w głębi ludzkiego serca dobro, nawet gdy jest duszone przez zło, nigdy nie może zostać całkowicie zniszczone i pozostaje gotowe do powrotu do życia” – powiedział szef watykańskiej dyplomacji. Zaznaczył, że to „fundamentalne przekonanie” musi kierować wysiłkami na rzecz odbudowy Ukrainy i zaapelował do wszystkich, aby zaangażowali się w ten „złożony proces”.

Zwrócił uwagę nie tylko na ogromne zniszczenia materialne spowodowane przez rosyjskie bomby, ale także na „głębokie rany w tkance rodzinnej, społecznej i religijnej”. „Stało się to jasne w rozmowach, które kardynał Matteo Zuppi odbył podczas swojej ostatniej wizyty w Kijowie, w których odniósł się do traumy walczących i jej wpływu na ich rodziny” – powiedział abp Gallagher. Zwrócił uwagę, że z pewnością odbudowa infrastruktury i ożywienie gospodarki, a także projekty edukacyjne i opieka zdrowotna mają „kluczowe znaczenie dla przywrócenia stabilności” i odbudowy życia ludzi. – Ale prawdziwa odbudowa narodu wymaga również leczenia ran duchowych, ułatwiania wzajemnego zrozumienia i promowania dialogu w tym samym czasie. Jeśli zostanie to zaniedbane, istnieje niebezpieczeństwo, że gdy ukraińskie niebo nie będzie już pokryte rosyjskimi pociskami, „miny” zasiane przez wojnę w sercach ludzi zaczną eksplodować” – zaznaczył szef watykańskiej dyplomacji.

EPA/SERGEY KOZLOV Dostawca: PAP/EPA.

Jego zdaniem odbudowie tej muszą towarzyszyć wszystkie podmioty w zależności od ich możliwości i postrzega rządy, organizacje międzynarodowe, społeczeństwo obywatelskie i osoby dobrej woli jako głównych aktorów w odbudowie materialnej kraju. Arcybiskup zaznaczył, że Kościoły są jednak wzywane przede wszystkim do „pomocy w odbudowie ludzkiej, społecznej i religijnej tkanki Ukrainy”. „Razem możemy pomóc narodowi ukraińskiemu dokonać przełomu, który jest niezbędny do przezwyciężenia konsekwencji tej okrutnej wojny” – zaapelował abp Gallagher, który cytując papieża, przypomniał, że odbudowa pokoju jest przedsięwzięciem długoterminowym, które wymaga nie tylko pasji, ale także cierpliwości, doświadczenia i wytrwałości. Na zakończenie szef watykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że obecna konferencja będzie „źródłem nadziei i solidarności”, a także „świadectwem naszego niezachwianego zaangażowania na rzecz narodu ukraińskiego”.

>>> Ukraina: troje Anglików z własnych środków pomaga uchodźcom

Na konferencji w Londynie na zaproszenie rządów Wielkiej Brytanii i Ukrainy omawiano strategie wsparcia odbudowy zbombardowanej Ukrainy. W imieniu Stolicy Apostolskiej w spotkaniu uczestniczył sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi, arcybiskup Paul R. Gallagher. Konferencja ma odbywać się co roku. Pierwsza konferencja od czasu agresji Rosji na Ukrainę odbyła się w lipcu 2022 r. w Lugano i zakończyła się przyjęciem „Deklaracji z Lugano”. Dokument ten stanowi ramy dla politycznego procesu odbudowy Ukrainy.

Zgodnie z oświadczeniem organizatorów, celem tegorocznego spotkania była mobilizacja międzynarodowego wsparcia dla stabilizacji i odbudowy Ukrainy. Konferencja na temat odbudowy Ukrainy zastąpiła coroczne konferencje na temat reform na Ukrainie, zapoczątkowane w Londynie w 2017 roku przez rządy brytyjski i ukraiński. Jej celem była pomoc temu krajowi w procesie transformacji, który przybliżyłby go do integracji z Unią Europejską.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze