fot. PAP/Piotr Polak

Abp Pennacchio: jubileusze to powód do dumy, ale też okazja do rachunku sumienia

Ziemia łódzka to ziemia świętych. Przez sto lat musiało wydarzyć się wiele dobra, ale też równie wiele rzeczy mniej chlubnych. Jubileusze to powód do dumy, ale też okazja do rachunku sumienia – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio podczas mszy świętej celebrowanej z okazji 100-lecia archidiecezji łódzkiej. Eucharystię w bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi koncelebrowali biskupi zgromadzeni na 387. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski.

Do łódzkiej archikatedry przybyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rektorzy uczelni wyższych i delegacje służb mundurowych.

We wstępie do liturgii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś przypomniał dwie postaci świętych związanych z archidiecezją łódzką oraz z dzisiejszą liturgią: patronkę Łodzi św. siostrę Faustynę i bp. Wincentego Tymienieckiego, pierwszego biskupa łódzkiego oraz proboszcza i budowniczego łódzkiej archikatedry.

>>> Biskupi polscy do papieża: pragniemy tworzyć nowy styl życia w duchu Ewangelii

– Te dwie osoby łączy niewątpliwie jedno słowo: miłosierdzie. Ona z najgłębszym przekonaniem wskazywała miłosierdzie jako największy przymiot Boga. Z Nim wiązała całą swoją nadzieję i wiarę w ostateczny triumf dobra na ziemi nad złem. On, biskup Wincenty, był człowiekiem o niesłychanej wręcz wyobraźni miłosierdzia – budując blisko 200 domów dla najuboższych rodzin robotniczych, dożywiając kroplą mleka 2 tys. dzieci ich matek czy organizując im letni wypoczynek – wymieniał abp Ryś.

Św. Faustyna i bp Wincenty Tymieniecki – mówił dalej metropolita – „są jak położony przez Pana żywy próg, który musi przekroczyć każdy, kto chce wejść do wnętrza łódzkiego Kościoła. Stanową pierwszą warstwę fundamentu, na której ten Kościół zaczął być budowany 100 lat temu”.

– Chcemy na nowo wejść do tego Kościoła, odkrywając na nowo jego misję zadaną mu w jego początkach. Chcemy rozeznać drogi jej twórczej kontynuacji. Temu posłuży nadchodzący rok jubileuszowy – wskazywał abp Ryś.

kep

fot. Flickr (Episkopat News)

Abp Ryś przypomniał też ważną rolę ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Achillesa Rattiego, który w lutym 1920 r. wnioskował o utworzenie diecezji łódzkiej w liście do ówczesnego sekretarza stanu kard. Pietro Gasparriego. – On podpowiedział pierwszego biskupa i on faktycznie zadecydował o pierwszych granicach naszej diecezji – przypomniał arcybiskup.

Abp Ryś podziękował też za obecność na uroczystej Eucharystii przedstawicielom Kościołów chrześcijańskich Łodzi: bp. Atanazego z Kościoła prawosławnego, bp. Marka Izdebskiego z Kościoła ewangelicko-reformowanego, bp. Jana Cieślara z Kościoła luterańskiego, bp. Włodzimierza Jaworskiego z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i pastora Leszka Wakuły z Kościoła Chrześcijan Baptystów.

W homilii nuncjusz apostolski przypomniał, że rozpoczynająca jubileuszowe obchody 100-lecia istnienia archidiecezja łódzka narodziła się tego samego roku, co papież Jan Paweł II i to on podniósł tę diecezję do rangi archidiecezji, a potem w 2004 r. powołał do życia metropolię łódzką z diecezją sufragalną w Łowiczu.

Hierarcha przypomniał też, że istnienie diecezji łódzkiej zapoczątkowała bulla papieża Benedykta XV – tego samego, który przysłał do odrodzonej Polski pierwszego nuncjusza. – Mój poprzednik, arcybiskup Achille Ratti, był bardzo zaangażowany w prace nad powołaniem nowej diecezji – dodał abp Salvatore Pennacchio.

– Ziemia łódzka to ziemia świętych. Dziś szczególnie wspominamy patronkę Łodzi świętą Faustynę – mówił abp Pennacchio. – Bóg przemówił do serca św. Faustyny w Łodzi. To tu pod wpływem objawień postanowiła wstąpić do zakonu i wyruszyła do Warszawy, aby zrealizować wolę Bożą do życia konsekrowanego – dodał.

Przyznał, że nie zawsze była to droga usłana różami, ale droga, podczas której św. Faustyna przeżywała różne udręki duchowe, a także doznawała niezrozumienia ze strony innych ludzi. – Ale takie jest życie chrześcijanina i każdego człowieka: jest w nim piękno, radość, ale również smutek i cierpienie. Chrześcijanin nie jest od tego wolny, ale wie, gdzie w takich sytuacjach szukać rady, pocieszenia i ukojenia – mówił abp Pennacchio.

Flickr/EpiskopatNews

Zachęcił, aby brać przykład z patronki Łodzi i często powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

Jak stwierdził, jubileusze to powód do dumy, ale też okazja do rachunku sumienia. – Przez sto lat na pewno musiało wydarzyć się wiele dobra, i o tym dobrze pamiętamy, ale musiało się nazbierać równie wiele rzeczy mniej chlubnych, zaniedbanych – powiedział nuncjusz apostolski. – To dobry czas, aby z czystym sercem myśleć z odwagą o przyszłości i czekających nas wyzwaniach – dodał.

Abp Pennacchio zaapelował też: „Zanieście do swoich domów serdecznie pozdrowienie od papieża Franciszka, który przedwczoraj podpisał encyklikę „Fratelli tutti”, o braterstwie i przyjaźni społecznej. Przypomniał w niej światu i nam, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami!” – powiedział hierarcha.

– Z wdzięcznością za nową encyklikę, pamiętajmy o nim w modlitwach, o które niestrudzenie prosi wiernych – dodał abp Salvatore Pennacchio.

Archidiecezja łódzka jest jedną z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Polsce. Ustanowiona została diecezją 10 grudnia 1920 r. przez papieża Benedykta XV, a archidiecezją przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Ojciec Święty dnia 24 lutego 2004 r. ustanowił metropolię łódzką, w skład której wchodzi archidiecezja łódzka i diecezja łowicka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze